Elmalılı ve Tabatabai tefsirlerinde siyasal içerikli ayetler ve yorumları
Some Qur'anic verses of political contents and their inter pretations in the commentaries of Elmalılı and Tabatabai
- Tez No: 94621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada Elmalık Muhammed Hamdi Yazır ve et-Tabâtabâî Muhammed Hüseyn gibi İM farklı kültür çevresinden iki çağdaş müfessirin, temel insan faaliyetlerinden biri olan siyaset alanını, çeşitli boyutlarıyla ne oranda ve nasıl Kur'ânla ilişkilendirdikleri incelenmiştir. Her iki müfessirin, tefsirlerinde ağırlık verdikleri siyasî konular Hilafet, İmamet ve Şura başlıkları altında toplanmış ve yorumlan değerlendirilmiştir. Müfessirlerin yorumlarında yaşadıkları dönemin tesiri ve ayetlerin metinsel ve tarihsel bağlamlarını ne derece dikkate aldıkları tartışılmıştır. Müfessirlerin metinsel ve tarihsel bağlamı dikkate almakla birlikte mevcut şartların etkisiyle bunları yer yer gözardı ettikleri görülmektedir. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines the views of Elmalılı Muhammed Hamdi Yazir and of et-Tabatabai Muhammed Hüseyin, two contemporary commentators who come from different cultural backgrounds, in relation to how and to what extent these thinkers relate political domain to the Qur'an This work analyses the opinions of these two commentators (mQfessirs) on political issues under the headings of Caliphate,, İmamet (Leadership) and Consultation as explained in their exegesis. It also examines to what extent these thinkers are influenced by the conditions of their time and to what extent they took textual and historical contexts into consideration in their works 74