Impact of human resource digital transformation on employee engagement
İnsan kaynaklarında dijital dönüşümünün çalışan bağlılığına etkisi
  1. Tez No: 891859
  2. Yazar: IMRAN PASELİ
  3. Danışmanlar: ASSISTANT PROFESSOR DR. ÜMİT DENİZ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dijital dönüşüm, işletmeler arasında küresel bir uzlaşı haline gelmiştir. İşletmeler, operasyonlarını optimize etmek ve rekabetçi kalmak için dijital dönüşümünü giderek daha fazla benimsemektedir. Bu çalışma, insan kaynaklarının dijital dönüşümünün çalışan bağlılığı üzerindeki rolünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. İşletmelerin benimsediği çeşitli süreçler analiz edilerek, çalışan bağlılığı ve bu iki değişken arasındaki ilişki isteklilik, adanmışlık ve içselleştirme boyutları açısından ilişkisi incelenmiştir. Bunlar için Utrecht işe bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin net bir şekilde anlaşılması için İş Özellikleri Modeli ve Sosyal Bağlam Teorisi benimsenmiştir. Araştırma metodolojisi, Malavi'deki çeşitli işletmeler ve sektörlerden çalışanlara dağıtılan anketler yoluyla yürütülen niceliksel bir yaklaşımı içermektedir. 304 anket analiz edilmiş ve insan kaynakları dijital dönüşümü'nün çalışanların üzerinde üç boyutunun tüm kriterlerinde, olumlu ve önemli bir etkisi olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation has become a global consensus among companies. Companies are increasingly embracing digital transformation to optimize their operations and stay competitive. This study aimed to explore the role in which Human Resource Digital Transformation has on employee engagement. Through an analysis of the various facets of HRDT adopted the organizations have adopted, were analyzed to find the relationship with the dimensions of Employee engagement namely: Vigor, Dedication and Absorption. Employee engagement was measured through the Utrecht Work Engagement Scale, focusing on its three dimensions. For clear understanding of the relationship between the variables, Job characteristics Model and Social Context theory were adopted. The research methodology included a quantitative approach where survey questionnaires were distributed to employees in Malawi from various organizations and industries. 304 questionnaires were analyzed and revealed that Human Resource Digital Transformation has a positive and significant impact on employee engagement across all the three dimensions of employee engagement.