The impact of ai on administrative decision-making and strategy building in institutions: The case of employees in oil and gas companies in Libya
Yapay zekanın kurumlarda idari karar alma ve strateji oluşturma üzerindeki etkisi: Libya'daki petrol ve gaz şirketlerindeki çalışanlar örneği
  1. Tez No: 981687
  2. Yazar: ISMAIL BASHIR AHMED ELTRABOULSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yapay Zekanın (YZ) Libya petrol ve gaz kurumlarındaki idari karar alma ve strateji oluşturma üzerindeki çok yönlü etkisini, çalışan deneyimleri ve bakış açılarına odaklanarak incelemektedir. Nitel bir vaka çalışması yaklaşımı benimsenerek, büyük bir Libya petrol ve gaz şirketinin çeşitli idari kademelerindeki çalışanlardan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve belge analizi yoluyla veriler toplanmıştır. Bulgular Yapay zekânın benimsenmesinin kısmi ve öncelikli olarak veri işleme ve rutin karar desteğine odaklanmış olmasına rağmen, karar alma verimliliğini önemli ölçüde artırdığını ve stratejik planlama için yeni yetenekler sunduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, yapay zekânın etkisinin tekdüze olmadığını, eğitim geçmişi, dijital okuryazarlık, yaş ve yönetim seviyesi gibi insan faktörlerinin yanı sıra daha geniş kurumsal hazırlık ve altyapı desteği tarafından kritik bir şekilde yönlendirildiğini vurgulamaktadır. Daha yüksek dijital akıcılığa sahip çalışanlar daha fazla katılım göstermiş ve bu da hedefli kapasite geliştirme girişimlerine duyulan ihtiyacı vurgulamıştır. Araştırma, çatışma sonrası, kaynağa bağımlı bir ortamda yapay zekânın etkisinin koşullu doğasını göstererek akademik söyleme katkıda bulunmakta ve sorumlu ve kapsayıcı dijital dönüşümü teşvik etmeyi amaçlayan kurumsal liderler, İK birimleri ve politika yapıcılar için pratik öneriler sunmaktadır. Yapay zekânın dönüştürücü potansiyelinin gerçekleştirilmesinin, teknolojik dağıtımı insan sermayesine ve kurumsal uyum yeteneğine yapılan stratejik yatırımlarla bütünleştiren bütüncül bir yaklaşım gerektirdiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the multifaceted impact of Artificial Intelligence (AI) on administrative decision-making and strategy building within Libyan oil and gas institutions, focusing on employee experiences and perspectives. Given the limited empirical research on AI's role in emerging markets characterized by transitional digital infrastructures, this research addresses a critical gap by providing context-specific insights into a sector vital for Libya's national economy. Adopting a qualitative case study approach, data were collected through semi-structured interviews and document analysis from employees across various administrative tiers within a major Libyan oil and gas company. The findings reveal that while AI adoption is partial and primarily concentrated on data processing and routine decision support, it significantly enhances decision-making efficiency and introduces new capabilities for strategic planning. The study underscores that AI's impact is not uniform but is critically mediated by human factors, including educational background, digital literacy, age, and managerial level, as well as broader organizational readiness and infrastructural support. Employees with higher digital fluency demonstrated greater engagement, highlighting the need for targeted capacity-building initiatives. The research contributes to academic discourse by illustrating the conditional nature of AI's influence in a post-conflict, resource-dependent setting and offers practical recommendations for institutional leaders, HR units, and policymakers aiming to foster responsible and inclusive digital transformation. It concludes that realizing AI's transformative potential requires a holistic approach, integrating technological deployment with strategic investments in human capital and organizational adaptability