Çağdaş seramik sanatında performans sanatı
Performance art in contemporary ceramic art
- Tez No: 891867
- Danışmanlar: PROF. KEMAL ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çağdaş seramik sanatı ile Performans Sanatının kesişim noktası üzerine yapılan bu araştırmada, Performans Sanatının kökenleri, temel özellikleri, tarihsel gelişimi, malzemesi, teknikleri ve uygulamaları doğrultusunda ortaya çıkan seramik ve kil ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın kapsamı, ifade biçimi olan seramik malzemenin alternatif kullanımlarını, günümüz Performans Sanatındaki yerini gözlemleyerek örneklendirmektir. Performans Sanatının seramik sanatını nasıl dönüştürdüğü incelenmiş ve seramik malzemenin çağdaş seramik sanatında farklı biçimlerde kullanımının yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Performans Sanatı, 1920'lerde ortaya çıkan, sanatçının canlı olarak gerçekleştirdiği bir sanat formudur. Alternatif ve hazır malzeme kullanılarak yer, zaman sınırı olmayan bu sanat biçimi klasik sanat anlayışını yıkıp çağdaş sanatın başlamasına yol açmıştır. Performans sanatının kökenleri ve gelişimi, Fütürizm, Dadaizm, Pop Art, Fluxus, Happening, Avangard, Kavramsal Sanat, Video Sanatı, Arazi Sanatı, Beden Sanatı ve Feminist Sanat hareketleri bağlamında ele alınmaktadır. Bu sanatın etkileri, derin bir geçmişe sahip olan seramik sanatına da önemli ölçüde yansımıştır. Performans sanatçıları, seramik malzemeyi ifade aracı olarak seçerken, seramik sanatçıları da performanslarını seramik ve kil kullanarak sergilemişlerdir. Kil kullanımı, geleneksel seramik sanatının pişirme ve sırlama gibi temel süreçlerinden sıyrılmasına olanak tanımıştır. Ham, pişmemiş haliyle kil, seramiğin oluşum süreci olmasıyla çağdaş seramik sanatında yerini bularak, görsel sanatlarda alışılmadık bir ortam yaratmaktadır. Genellikle kaide üzerinde sergilenen seramik yapıtlar bu süreçte yer, kapı eşiği, tavan ve sanatçının bedeni gibi alışılmadık noktalarda kendini konumlandırmış ve performanslar gerçekleşmiştir. Ayrıca seramik yapıtların kırılması, deforme olması, pişmemiş kilin performanslarda yer alması ve plastik haldeyken performans gerçekleştirilmesi de çağdaş seramik sanatına seramik malzeme kullanımı ve sergilenmesi açısından yeni bir boyut kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study on the intersection of contemporary ceramic art and performance art, the origins, fundamental characteristics, historical development, materials, techniques, and applications of performance art are examined to understand the relationship between ceramics and clay. The scope of the study is to observe and exemplify the alternative uses of ceramic materials as a form of expression and their place in contemporary performance art. The research investigates how performance art has transformed ceramic art and aims to popularize the diverse ways in which ceramic materials are used in contemporary ceramic art. Performance art, emerging in the 1920s, is an art form performed live by the artist. Utilizing alternative and ready-made materials without constraints of place and time, this form of art has disrupted classical art conventions, paving the way for contemporary art. The origins and development of performance art are examined in the contexts of Futurism, Dadaism, Pop Art, Fluxus, Happening, Avant-garde, Conceptual Art, Video Art, Land Art, Body Art, and Feminist Art movements. The influences of this art form have significantly impacted the ancient art of ceramics. Performance artists have chosen clay as a medium of expression, while ceramic artists have incorporated performance into their work using clay. This integration has allowed traditional ceramic art to move beyond fundamental processes like firing and glazing. Unfired, raw clay creates an unconventional medium in the visual arts, adding a new dimension to contemporary ceramic art.