Gastronomi ve mutfak sanatları yüksek lisans programlarının öğrenciler ve akademisyenler gözünden değerlendirilmesi
Evaluation of gastronomy and culinary arts graduate programs from the perspective of students and academicians
  1. Tez No: 891869
  2. Yazar: UDAYCAN SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZENCİR ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışma ile GMS bölümü yüksek lisans eğitiminin öğrenciler ve akademisyenler gözünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda nitel bir desen oluşturulmuştur. Veri toplamada iki aşamalı bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında ikincil kaynak taraması yapılarak GMS yüksek lisans programları ile ilgili resmi bilgilere ulaşılmış ve raporlanmıştır. İkinci aşamada ise GMS bölümünde yüksek lisans eğitimi alan 27 öğrenciyle ve GMS bölümlerinde çalışmakta olan 18 akademisyen olmak üzere toplam 45 kişiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen verilere betimsel analiz ve içerik analizi uygulanmıştır. Ayrıca analiz sonuçları araştırmanın birinci aşamasındaki ikincil verilerle karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçları sekiz tema altında toplanmıştır (Başvuru ve Kabul şartları, Eğitim Kalitesi, Eğitimi Tercih Sebepleri, Eğitime Yönelik Beklentiler, Eğitime Yönelik Sorunlar, Tez Danışmanı ve Tez Konusu Belirleme Süreci, Eğitime Yönelik Kazanımlar, Uygulama Dersleri). Görüşme gerçekleştirilen öğrencilerin ve akademisyenlerin kabul şartlarında mülakata yönelik olumlu bir tutum içinde olmaları çalışmanın çarpıcı sonuçlarındandır. Diğer yandan liyakat kaygıları (kayırma, torpil, nepotism) tahmin edilebilir sonuçlardandır. Araştırma sonucunda dikkat çeken bir diğer önemli konu uygulama derslerine yönelik beklenti yönünde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the GCA (GMS) department graduate education from the perspective of students and academicians. In line with the purpose of the study, a qualitative design was created. A two-stage research process was conducted to collect data. In the first stage of the research, secondary source scanning was performed to obtain and report official information about the GCA (GMS) master's programs. In the second stage, interviews were conducted with a total of 45 people, including 27 students pursuing a master's degree in the GCA (GMS) department and 18 academics working in GCA (GMS) departments. Descriptive analysis and content analysis were applied to the data obtained from the interviews. Additionally, the analysis results were compared with the secondary data from the first stage of the research. The research results were grouped under eight themes (Application and Admission Requirements, Quality of Education, Reasons for Choosing Education, Expectations from Education, Problems Related to Education, Thesis Advisor and Thesis Topic Determination Process, Gains from Education, Practice Courses). One striking result of the study is that students and academics interviewed had a positive attitude towards interviews in the admission requirements. On the other hand, concerns about merit (favoritism, cronyism, nepotism) were predictable results. Another significant issue highlighted by the research results was the expectations regarding practice courses.