Vakıf üniversitelerinde aşçılık eğitimi alan öğrencilerin demografik özelliklerine göre mesleki beklentilerinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A study examining the career expectations of students receiving culinary education at foundation universities based on their demographic characteristics
- Tez No: 1013315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERKASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda yiyecek ve içecek konulu televizyon programlarının çoğalması ile birlikte alanında tanınan şeflerin sosyal medyada daha sık görülmesi, aşçılık mesleğine ilgisi olan kişilerin büyük ölçüde artış göstermesinin sebeplerinden biridir. Bununla birlikte, Aşçılık alanında kariyer yapma imkânı sağlayan eğitim ve öğretim programları da çoğalmaktadır. Bu programlar, öğrencilere hem pratik hem de teorik bilgi ve beceriler kazandırarak sektörün beklentilerine cevap vermeyi amaçlamaktadır. Küreselleşmenin etkisiyle yiyecek içecek sektöründe rekabetin çoğalması, turizm alanında hizmet kalitesini artırma ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Bu durum, yiyecek ve içecek sektöründe yetkin mutfak personeline olan talebi ön plana çıkarmaktadır. Fakat, sektördeki temel sorunlardan biri, kalifiye Aşçı yetiştirme süreçlerinin etkin ve sürdürülebilir şekilde gerçekleştirilememesidir. Aşçılık mesleği, yalnızca yemek pişirme süreciyle sınırlı olmayan, çok boyutlu bir uzmanlık alanıdır. Profesyonel mutfaklarda çalışan bireylerin hijyen ve sanitasyon kurallarına uyum, ekip çalışmasına yatkınlık, planlama ve sunum becerileri gibi çok yönlü yetkinliklere sahip olması beklenmektedir. Bununla birlikte, bu meslek grubu gıda bilimi, beslenme, estetik ve yönetim gibi farklı disiplinlere hâkim şekilde görev yapmaktadır. Bu nedenle, Aşçılık mesleği hem organizasyon hem de yaratıcılık bakımından geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu doğrultuda tasarlanan çalışmanın amacı, Türkiye'de Vakıf üniversitelerinde öğrenim gören Aşçılık programı öğrencilerinin demografik özelliklerine göre mesleki beklentilerindeki farklılaşmayı araştırmaktır. Araştırma, nicel yöntemle gerçekleştirilmiş; veri toplama aracı olarak mesleki beklenti ölçeklerinden oluşan anket formu kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye'deki Vakıf üniversitelerin ön lisans düzeyinde öğrenim gören Aşçılık öğrencileri oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 ve AMOS 23.0 programlarıyla analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra t-testi uygulanmıştır. Türkiye'de Aşçılık alanında öğrenim gören öğrencilerin mesleki algılarına ve mesleği nasıl değerlendirdiklerine yönelik akademik çalışmaların yetersizliği, bu araştırmanın önemini artıran başlıca unsurlardan biridir. Yapılan analizler sonucunda elde edilecek bulgular ile sektördeki sorunların tespiti ve geleceğe yönelik stratejilerin geliştirilmesi açısından sunulacak önerilerin yol gösterici nitelikte olması beklenmektedir. Bu doğrultuda, çalışma ile hem literatürdeki boşluğa hem de sektörel uygulamaların geliştirilmesine katkı sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The proliferation of television programs on food and beverages in recent years, along with the increased visibility of renowned chefs on social media, is one of the reasons for the significant rise in interest in the culinary profession. At the same time, education and training programs that provide career opportunities in the culinary field are also increasing. These programs aim to meet the expectations of the industry by providing students with both practical and theoretical knowledge and skills. The increase in competition in the food and beverage industry due to globalization has brought with it the need to improve service quality in the tourism sector. This situation has brought to the forefront the demand for competent kitchen staff in the food and beverage industry. However, one of the fundamental problems in the sector is the inability to effectively and sustainably implement qualified chef training processes. The culinary profession is a multidimensional field of expertise that is not limited to the cooking process. Individuals working in professional kitchens are expected to have multifaceted competencies such as compliance with hygiene and sanitation rules, aptitude for teamwork, planning, and presentation skills. However, this profession also requires mastery of different disciplines such as food science, nutrition, aesthetics, and management. Therefore, the culinary profession encompasses a wide range of organizational and creative skills. The purpose of this study, designed in this direction, is to investigate the differences in the professional expectations of Culinary Arts program students studying at Foundation universities in Turkey according to their demographic characteristics. The research was conducted using quantitative methods; a questionnaire consisting of professional expectation scales was used as the data collection tool. The population of the study consists of Culinary Arts students studying at the associate degree level at Foundation universities in Turkey. The data obtained were analyzed using SPSS 25.0 and AMOS 23.0 software; t-tests were applied in addition to descriptive statistics. The lack of academic studies on the professional perceptions of students studying Culinary Arts in Turkey and how they evaluate the profession is one of the main factors that increase the importance of this research. It is expected that the findings obtained from the analyses will provide guidance for identifying problems in the sector and developing strategies for the future. In this regard, the study aims to contribute both to filling the gap in the literature and to the development of sectoral practices.