Gastronomi ve aşçılık eğitimi alan öğrencilerde yiyecek neofobisi: Sivas ili örneği
Food neophobia among gastronomy and cooking education students: Sivas province example
- Tez No: 944305
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, gastronomi ve aşçılık öğrencileri arasında gıda neofobisinin boyutlarını belirlemek ve bu neofobinin eğitimleri üzerindeki potansiyel etkilerini araştırmak, gıda neofobisinin yaygınlığını ve mesleki gelişimleri üzerindeki etkisini incelemek ve öğrencilerin yemek tercihlerini, yeme alışkanlıklarını ve gastronomik deneyimlerini değerlendirerek gıda neofobisi ile bu faktörler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini gastronomi ve aşçılık eğitimi alan, Sivas'ta bir süre bulunmuş ya da yaşayan 621 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi yoluna gidilmiştir. Veriler; Demografik Özellikler Anket Formu, Gastronomi Deneyimi Ölçeği, Yerel Mutfak Tercihleri Ölçeği, Yerel Mutfak Çekiciliği Ölçeği ve Yiyecekte Yenilik Korkusu Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmadaki verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS versiyonu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada etnik ya da uluslararası mutfak deneyimi olan ve yemeklerinden tatmış olan 174 kişi, deneyimi olmayan ancak yemeklerini tatmış 128 kişi, deneyimi olup da yemeklerini tatmayan ise 173 kişi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, to determine the extent of food neophobia among gastronomy and cookery students. To investigate the potential effects of this neophobia on their education. To examine the prevalence of food neophobia and its impact on their professional development and to examine the relationship between food neophobia and these factors by evaluating students' food preferences, eating habits and gastronomic experiences. The sample of the study consists of 621 students studying gastronomy and cookery who have been or lived in Sivas for a while. In the research, convenience sampling method was used. Data were collected with demographic characteristics questionnaire, Gastronomy Experience Scale, Local Cuisine Preferences Scale, Local Cuisine Attractiveness Scale and Fear of Food Innovation Scale. Statistical analyses of the data in the study were performed with IBM Spss version. In the study, there were 174 people who had experience in ethnic or international cuisine and had tasted the dishes, 128 people who had no experience but had tasted the dishes, and 173 people who had experience but had not tasted the dishes.