Farklı zemin koşulları altında şev stabilitesi probleminin sayısal olarak araştırılması
Numerical investigation of slope stability problem under different soil conditions
  1. Tez No: 891870
  2. Yazar: MUHAMMED HASAN HÜSEYİN AKÇALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Şev stabilitesi problemleri geoteknik mühendisliğinin önemli problemlerinin başında gelmektedir. Özellikle şev stabilitesi problemleri nedeniyle ciddi mal ve can kayıpları oluşabilmektedir. Şev stabilitesi problemini zemin özellikleri, yük geometrisi, yük etki noktası gibi etkileyen birçok parametre söz konusudur. Bu çalışmada kumlu şevlere oturan temellerin taşıma kapasitesi, oturma davranışı, şevin göçme durumu sonlu elemanlar yöntemi yardımıyla araştırılmış olup analizlerde Plaxis 3D yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Analizlerde, şev üzerindeki bir temelin şev tepesine uzaklığı (x/B), şev açısı (α), temel geometrisi gibi etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında yapılan analiz sonuçları değerlendirildiğinde düşey yüke maruz bir temelin şev tepesinden uzaklaşmasıyla birlikte temel taşıma kapasitesinin arttığı görülmüştür. Temelin şev tepesinden temel genişliğinin üç katı kadar uzakta olması durumunda şev etkisinin kalmadığı görülmüştür. Şev açısı etkisinin incelendiği analizlerde ise şev açısının artmasıyla beraber taşıma kapasitesinin önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. Ayrıca üç boyutlu analizlerde temel genişliğinin artmasıyla temel genişliği-temel uzunluğu oranının etkisi de incelenmiştir. Temel genişliğinin taşıma kapasitesini arttırdığı ancak boyutsuz bir parametre olan taşıma kapasitesi oranı cinsinden değerlendirildiğinde bir etki oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Slope stability problems are one of the important problems of geotechnical engineering. Serious losses of property and life may occur, especially due to slope stability problems. Many parameters affect the slope stability problem, such as soil properties, load geometry, and load impact point. In this study, the bearing capacity, settlement behavior, and failure mechanism of the sandy slopes were investigated with the help of the finite element method, and the analyses were carried out with Plaxis 3D software. The analyses investigated effects such as the distance of a foundation on the slope from the top of the slope (x/B), slope angle (α), and foundation geometry. When the results of the analysis carried out within the scope of the study were evaluated, it was seen that the foundation-bearing capacity of a foundation subject to vertical load increased as it moved away from the top of the slope. It has been observed that if the foundation is positioned three times the foundation width from the top of the slope, the slope effect does not exist. In the analyses where the slope angle effect was examined, it was observed that the carrying capacity decreased significantly as the slope angle increased. In addition, the effect of the width-length ratio of the foundation as the foundation width increased in three-dimensional analysis was also examined. It was observed that the foundation width increased the bearing capacity, but when evaluated in terms of the bearing capacity ratio, which is a dimensionless parameter, there was no effect.