Türkiye'de sukuk ihracının AAOIFI standartlarına uyum düzeyinin analizi
Analysis of the level of compliance of sukuk issuance in Türkiye with AAOIFI standards
  1. Tez No: 891884
  2. Yazar: ATIQULLAH HAKIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde Katılım Bankaları vasıtasıyla ihraç edilen kira sertifikaları (sukuk) İslami finans kuruluşların standart geliştiricisi olan (AAOIFI) vasıtasıyla yayınlanan ilişkili standartlarına uyumluluk düzeyini ölçmek ve Türkiye'de halihazırda kullanılan Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) ve Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TFRS) ile AAOIFI arasındaki uyumu araştırmaktır. Çalışmanın bilgi kaynağı 2021-2022 yıllarına ait katılım bankaların ve üzerinde sukuk ihraçlarını gerçekleştirdikleri varlık kiralama şirketlerinin faaliyet raporlarıdır. Çalışmada uyumun ölçülmesi için ağırlıksız açıklama endeksi kullanılarak, İkili Tarz (dichotomous) yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, 2021 ve 2022'de katılım bankalarının Faizsiz Finans Muhasebe Standardı (FFMS) 33'e göre genel uyumluluk düzeyi %50 olarak gerçekleşmiştir. Varlık kiralama şirketlerinin genel uyum düzeyi ise %47 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuca göre katılım bankalarının ve sukuk ihracında aracı rol oynayan varlık kiralama şirketlerinin raporlama konusunda daha açıklayıcı olmaları, yatırımcılarını bilgilendirmek için TMS ve TFRS yerine FFMS standartlarını benimsemeleri ve muhasebe düzenlerinin de FFMS'ye uygun olarak organize edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the compliance level of Sukuk (Islamic Bond) issued through Participation Banks in our country with the relevant standards published by Accounting and Auditing Organization for Islamic Financial Institutions (AAOIFI) and to study the compliance between Turkish accounting standards (TMS) and Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) currently used in Turkey and AAOIFI accounting standards. The source of the information in this study is the activity reports of Participation Banks and asset leasing companies on which they issue sukuk for the years 2021-2022. In the study, Dichotomous method were used to measure the compliance by using an unweighted disclosure index. The results of the study show that the general compliance level of participation banks in Turkey with Financial Accounting Standard (FAS) 33 for the years 2021 and 2022 was 50%, while the result was 47% for the asset leasing companies. According to this result, participation banks and asset leasing companies which play an intermediary role in sukuk issuance should be more descriptive in reporting, adopt FAS(s) standards instead of TFRS and TMS in order for the investors to be better informed, and their accounting systems should be held in accordance with AAOIFI standards.