Teknoloji kabulünün, kişisel ve sosyal faktörlerin dijital müzik platformlarını satın alma niyetine etkisi
The impact of technology acceptance, personal and social factors on purchase intention of digital music platforms
  1. Tez No: 891883
  2. Yazar: VOLKAN TEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ REHA DURUCASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Dijital müzik platformları, günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve tüketicileri bu platformları kullanmaya yönelten birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin en kritik olanlarından birisi, ürünün dijital olmasından kaynaklı olarak teknoloji kabulü; ikincisi, kişinin bireysel özelliklerini ele alan kişisel faktörler; sonuncusu ise tüketicinin bir insan olarak aynı zamanda sosyal bir canlı olmasından kaynaklı olarak, sosyal faktörlerdir. Bu çalışma, dijital müzik platformlarının satın alınmasında rol oynayan bu faktörleri analiz ederek, müzik endüstrisinin gelecekteki yönelimlerini ve kullanıcı deneyimlerini anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde dijital müzik platformlarına dair kavramsal çerçeve ele alınırken, ikinci bölümünde araştırmanın yapısını oluşturan faktörler ele alınmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümde ise kurulan model ışığında, anket yöntemiyle kullanıcılardan toplanan veriler analiz edilmiştir. Teknoloji kabulünü, kişisel faktörleri ve sosyal faktörleri oluşturan unsurların; kullanıcıların dijital müzik platformunu satın almaya yönelik niyetini ağırlıklı ölçüde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital music platforms are widely used today and there are many factors that lead consumers to use these platforms. One of the most critical of these factors is technology acceptance due to the product being digital; the second is personal factors that address the individual characteristics of the person; and the last is social factors due to the fact that the consumer is a human being and also a social being. This study aims to understand the future trends and user experiences of the music industry by analyzing these factors that play a role in the purchase of digital music platforms. In the first part of this study, the conceptual framework of digital music platforms is discussed, and in the second part, the factors that form the structure of the research are discussed. In the third part of the research, the data collected from users using the survey method were analyzed in light of the established model. It was observed that the elements that constitute technology acceptance, personal factors and social factors significantly affect the users' intention to purchase the digital music platform.