İşletmelerde insan kaynakları yönetimi ve Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bir uygulama
Human resources management on the business enterprises
- Tez No: 89190
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI DÜĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Günümüzde insan kaynağının sınırsız yeteneklerini geliştirmenin ve yeterince yararlanmanın gerekliliği çok daha fazla hissedilmiştir. Bu süreç içerisinde stratejik düşünce yaklaşımıyla insan kaynaklan yönetimi, planlaması, temin ve seçimi, eğitim etkinlikleri, ücret ve maaş sistemi, performans ve iş değerlendirme yöntemleri ele alınmış ve Türkiye'de insan kaynağının genel nitelikleri ve değerlendirilmesi yapılmıştır. İnsan kaynaklan işletmelerin mamul ve hizmet üretimi olarak tanımlanan hedeflerine varmak amacıyla kullandıklan kaynaklardan biri olan insanı belirtir. Bu insan hem üretim sürecinin vazgeçilmez nitelikteki bir parçası, hem de üretimin hedefidir. Bir işletmede insan kaynaklan terimi, en üst tepe yöneticiden en alt kademedeki niteliksiz iş görenlere kadar tüm çalışanlan kapsar. İşletmelerin bünyesinde bulunan ve potansiyel olarak yararlanılabilecek iş gücünü de belirtir. Bir işletmenin çalışma yaşamında insan kaynaklan yeterli etkinliğe sahip değilse basan oranı düşük olacaktır. Doyuma ulaştınlmamış, basan güdüsü düşük bir iş gücü ile verimlilik ve çalışma kalitesi hedeflerine ulaşmak olanaksızdır. Stratejik düşünce olarak insan kaynaklan gelişiminin amacı verimliliği artırmak ve çalışma yaşamının niteliğini yükseltmek olduğu anlaşılmalıdır. Türkiye'de insan kaynaklan yönetimi; ekonomik, toplumsal ve politik sistemlerin bağımlı değişkeni olmakla birlikte, bu sistemin genel özelliklerini yansıtmakta ve bu sistemlerde meydana gelen değişmelerden etkilenmektedir. Oysa stratejik düşünce ile yönlendirilmiş insan kaynaklan politika ve uygulamalan, teori ve pratikte geleceğe yönelik olmaktadır. Özgür girişimcilik ve özgür düşünce ile gerçekleştirilen insan kaynaklan gelişim teorileri, Türkiye'yi yirmibirinci yüzyıla hazırlamada asıl önemli görevi üstlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, it is known that the progress unlimited capacity of human sources and using sufficiently is need. In this process, human sources management, planning, assurance and election, training activities,payment and salary system, performance and work- respecting methods are to be taken in hand. In Türkiye, general quality of human sources and evaluation have attempted. Human sources states the human being that is one of the origins used for product and service production of business enterprises recognization. This human even one of the nonquitable part of production process and also object of production. The term of human sources at business enterprises includes all of the workers that of poor quality employee up to manager. That states work force of business enterprises potentially available for using. In a business enterprise if human sources doesn't have enough efficiency, success rate will be lower althought it has good material sources. It is not possible to achieve work quality and productivity with a work force of unsatisfied and less success drive. As a strategical thought the purpose of human sources progress is to expand productivity and to elevate working quality. In Türkiye, management of human sources depends economic, social and political systems. That shows the general characteristics of system and it is effected by the changes. Human sources politics and activities directed by strategical thought are for future at theory and practical. The theories of human sources progress realized by free thought and free attempt, will be take an important role for preparing Türkiye to 21st century.