İntörn doktorların acil servis stajı başlangıcındaki ve sonundaki anksiyete ve uyku skorlarının karşılaştırılması
Comparison of anxiety and sleep scores of intern doctors at the beginning and end of emergency department internship
- Tez No: 891912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Anksiyete, bilişsel, somatik, duygusal ve davranışsal bileşenleri olan psikolojik ve fizyolojik bir durumdur. Uzun ve zorlu bir süreç olan tıp eğitimi öğrencilerde ansiyete oluşturabilmektedir. Bunun yanısıra tıp fakültesi öğrencilerinin daha az uyku açısından risk altında oldukları bilinmektedir. Uyku ile ilgili sorunlar kişinin günlük mesleki ve sosyal yaşamını etkileyebileceği gibi bilişsel işlev ve yaşam kalitesini de bozabilmektedir. Bu çalışmada intörn doktorların anksiyete düzeyi ve uyku sorunları sıklığını saptamak ve belirtilen parametreler açısından karşılaştırıp acil servis staj eğitimi sürecinde bu parametrelerin olası değişimini değerlendirmek amaçlandı. 01.07.2022-30.06.2023 tarihleri arasında acil serviste çalışan intörn doktorlar çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda öğrencilere Beck Anksiyete Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi Anketi ve sosyodemografik özelliklerle ilgili 5 soruluk (intörnlükte çalışma ayı, yaş, cinsiyet, Acil servise gelirken anksiyete yaşama durumu ve daha önce anksiyete tanısı alma durumu) anket formu uygulanmıştır. Bu çalışmadaki verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 for Windows paket programı kullanılmıştır. İntörn doktorların ön testteki yaş ortalamaları 23,97, son testteki yaş ortalamaları 23,99'du. Ön testte ve son testte intörn doktorların %60,7'si kadındı. Ön testte intörn doktorların %45,4'ünün, son testte ise %39,9'unun acil servise gelirken anksiyete yaşadığı belirlendi. İntörn doktorların Beck anksiyete puan ortalamaları ön test ve son testte istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. PUKİ skor ortalamaları ön testte 6,83, son testte 8,15'tir ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardır (p=0,0001). Ön test PUKİ değerlendirmesi doktorların %59,6'sının, son testte %80,3'ünün kötü uyku şeklindeydi. PUKİ skoru 25 yaş ve üstü yaştakilerde, 23 ve 24 yaştakilere oranla anlamlı şekilde daha yüksekti (p=0,005). Ön test ve son testte uyku değerlendirmesinde yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Ön testte ve son teste PUKİ skor ortalaması ile Beck anksiyete skor ortalaması arasında pozitif yönlü korelasyon ilişkisi vardı. Sonuç olarak uyku bozukluğu olan veya kötü uyku kalitesine sahip olan intörn doktorların anksiyete belirtileri gösterdikleri belirlendi. Ayrıca staj başındaki uyku bozukluğu düzeylerinin staj sonunda daha yüksek olduğu ve kötü uykuya sahip olanların oranlarında artış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Anxiety is a psychological and physiological condition with cognitive, somatic, emotional and behavioral components. Medical education, which is a long and challenging process, can create anxiety in students. In addition, it is known that medical school students are at risk for less sleep. Sleep-related problems can affect a person's daily professional and social life, as well as impair cognitive function and quality of life. In this study, it was aimed to determine the anxiety level and frequency of sleep problems of intern doctors, compare them in terms of the specified parameters and evaluate the possible change of these parameters during the emergency department internship training process. İntern doctors working in the emergency department between 01.07.2022-30.06.2023 were included in the study. In our study, Beck Anxiety Scale, Pittsburgh Sleep Quality Questionnaire and 5 questions about sociodemographic characteristics (month of study, age, gender, state of anxiety when coming to the emergency department and state of having been diagnosed with anxiety before) questionnaire form were applied to the students. IBM SPSS 25.0 for Windows package program was used in the analysis of the data in this study. The average age of the intern doctors in the pre-test was 23.97 and the average age in the final test was 23.99. In the pre-test and post-test, 60.7% of the intern doctors were women. It was determined that 45.4% of intern doctors in the preliminary test and 39.9% in the final test experienced anxiety when coming to the emergency department. There was no statistically significant difference between the intern doctors' Beck anxiety score averages in the pre-test and post-test. The PKI score averages were 6.83 in the pre-test and 8.15 in the final test, and there is a statistically significant difference (p=0.0001). The pre-test SCORE assessment of 59.6% of doctors and 80.3% of them had poor sleep in the last test. The PUKI score was significantly higher in those aged 25 years and older compared to those aged 23 and 24 years (p=0.005). There was no statistically significant difference in sleep assessment according to age in the pre-test and post-test. There was a positive correlation between the PKI score average in the pre-test and the Decal test and the Beck anxiety score average. As a result, it was determined that intern doctors who had sleep disorders or had poor sleep quality showed symptoms of anxiety. In addition, it was found that the levels of sleep disorders at the beginning of the internship were higher at the end of the internship and there was an increase in the rates of those who had poor sleep.