Yüksek yağ ve karbonhidratla beslenen sıçanlarda sinbiyotiklerin miyokard hasarı üzerine etkisi
The effect of synbiotics on myocardi̇al damage in rats fed with high fat and carbohydrate
- Tez No: 891937
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU GÜREL GÜREVİN, DOÇ. DR. SAVAŞ ÜSTÜNOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hiperglisemi, hiperlipidemi, hipertansiyon ve obezite, günümüzde hala önemli bir ölüm nedeni olan iskemik kalp hastalığının gelişimini ve prognozunu etkileyen başlıca risk faktörleridir. Çalışmamızda, erkek Sprague-Dawley sıçanlar 8 hafta boyunca standart diyet (SD) veya yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyet (YY-YKD) ile beslenmiş ve beslenme döneminin 7. haftasında streptozotosin (STZ) enjekte edilmiştir. Bir sıçan grubunda, prebiyotik ve probiyotik karışımı (sinbiyotik, SİN) beslenme döneminin başından itibaren gavaj yoluyla uygulanmıştır. Deneysel miyokardiyal iskemi/reperfüzyon (30 dk/60 dk) 8. haftanın sonunda oluşturulmuştur. Hem SD hem de YY-YKD ile beslenen ve STZ ile tedavi edilen sıçanlarda 8 hafta boyunca hiperglisemi, hipertansiyon ve serum LDL seviyelerinde artış meydana gelmiştir. Kan glukoz düzeyleri artan sıçanlarda Proteobacteria filum yoğunluğunda artış gözlenmiş ve bu da bağırsak disbiyozunu göstermiştir. Kardiyak hasarın şiddeti, disbiyotik YY-YKD ile beslenen hiperglisemik sıçanlarda en yüksektir ve bu durum serum CK-MB, cTnI, TNF-α ve IL-6 seviyelerinde artış ve ST-segment çözünürlük indeksinde azalma ile gösterilmiştir. Standart ya da yüksek yağlı ve yüksek karbonhidratlı diyete SİN ilavesi bağırsak disbiyozunu iyileştirmiş, anksiyeteyi azaltmış, CK-MB ve cTnI seviyelerini düşürmüş ve hiperglisemik sıçanlarda miyokardiyal iskemi/reperfüzyon hasarını hafifletmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperglycaemia, hyperlipidaemia, hypertension and obesity are the main risk factors affecting the development and prognosis of ischaemic heart disease, which is still an important cause of death today. In our study, male Sprague-Dawley rats were fed either a standard diet (SD) or a high fat and high carbohydrate diet (HF-HCD) for 8 weeks and streptozotocin (STZ) was injected at the 7th week of feeding period. In one set of rats, a mixture of a prebiotic and probiotics (synbiotic, SYN) was administered by gavage starting from the beginning of the feeding period. Experimental myocardial ischaemia/reperfusion (30 min/60 min) was induced at the end of 8-weeks. Hyperglycaemia, hypertension and increased serum LDL levels occurred in both SD and HF-HCD-fed and STZ-treated rats followed for 8 weeks. Increased density of Proteobacter phylum was observed in rats with increased blood glucose levels, indicating intestinal dysbiosis. The severity of cardiac damage was highest in the dysbiotic HF-HCD-fed hyperglycaemic rats, which was evident with increased serum CK-MB, cTnI, TNF-alpha and IL-6 levels, along with a decrease in ST-segment resolution index. SYN supplementation to either a standard or a high-fat high-carbohydrate diet improved gut dysbiosis, reduced anxiety, decreased CK-MB and cTnI levels, alleviated myocardial ischemia/reperfusion injury in hyperglycaemic rats.