Kültür Bakanlığı'nın kültür politikaları ve uygulamaları
- Tez No: 89197
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP SANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Kültür gibi yüzlerce tanımı olan bir kavramın tarihsel süreç içerisinde hangi anlamlarda kullanıldığı üzerine bir girişten sonra Türkiye Cumhuriyeti ta rihinde başta Ziya GÖKALP ve M. Kemal ATATÜRK olmak üzere diğer sosyal bi limcilerin kültür konusunu nasıl tanımladıkları ve bu konuda neler söyledikleri üze rinde durulmuştur. Kültür ve Medeniyet gibi birbiriyle yakın ilgili iki kavramın gerek Dünya'da gerekse Türkiye'de nasıl algılandığı üzerinde durulmuş, aynı ve zıt an lamda kullanıldıkları dönemler ve geçirdikleri evreler hakkında bilgi verilmiştir. Kültürün Milli oluşuna vurgu yapılmış, kültürel kimilğin ne olduğu, kül tür ve değişim arasındaki ilişki, kültür ve eğitim süreci üzerinde durulmuştur. Kültür ve dil arasındaki organik bağa ve kültür-dil ilişkisindeki etkilenme sürecine değişim çerçevesinde değinilmiştir. Kültür ve onun taşıyıcısı olan iletişim araçları konusu ayrı bir başlık al tında verilmiştir. İletişim teknolojisinin kültürel yayılmaya getirdiği boyuttan söz edilmiştir. Kültür ve politika konusu anlatılırken özellikle Türkiye'de yaşanan Kültür Politikalarının belirlenmesi sürecine de değinilmiştir. Türkiye'de beş yıllık kalkınma planlarında kültür konusunun ele alınış biçimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kültür ve siyasi iktidar başlığı altında da çeşitli siyasi iktidarlar dö neminde kültür uygulamaları ele alınmış ve dönemler arasında bir karşılaştırma ya pılmıştır. Bu noktada Kültür Bakanlığı'nın 1977-1994 yılları arasında yayınlanmış“Milli Kültür Dergisi”örneklem olarak ele alınmıştır. Bu Dergi'nin kapak konulan üzerinde içerik çözümlemesi yapılmış, uygulamaların Dergi'ye yansıması üzerinde durulmuştur. Türkiye'de yaşanan kültürel sıkıntıların özgürlük ortamında gi derileceği, topyekün kalkınmanın ancak kültürel kalkınma ile mümkün olacağı üze rinde durulmuştur. Kültürel kalkınmada Kültür Bakanlığı'na düşen görev ve sorumluluklara değinilmiş, daha sonra konunun tümü üzerinde bir değerlendirme yapılarak sonuç ve öneriler verilmiştir. ti- YflKSK*ftlffl*,,amB!f
Özet (Çeviri)
SUMMARY Culture has hundreds of definitions. Following teh introduction of these different meanings durin the history, it is examined how Ziya GÖKALP, M. Kemal ATATÜRK and some sociologists defined culture and what they said about it. It is researched, how the close interrelated subjects“culture and civilization”are seen in the world and in Turkey. In different periods of history the a.m. subjects were used in the same or opposite meanings. Following the information about this periods, the relation between these subjects are criticized, too. Other topitcs of this work are culturel identiy, the relation between culture and alteration, culture and education. In the meantime it is stressed that the culture has a national identiy. The organic connection and the reciprocal between“culture and language”is researched in the frame of alteration. Massmedia, which are the transmitters of culture, are researched under a seperate heading of the work. Under this heading is the role of the communication technology on the cultural expansion researched, too. While explaning the subject“culture and politics”, the processes about“Definition of culturel politics to be used in Turkey”are especially researched. It is tried to show how culture was given in the“Five Years Development Programs for Turkey.”The heading“culture and politics”includes also comparison of culturel applications of different governments. At this stage is the magazine of the Ministry of Culture“Milli Kültür”researched as an example, which was published from 1977 to 1994.VI Different culturel applications had also different reflections on this magazine. With the analysis of the contents of the coverpage is tried to determine and show these reflections. In this part of the work it is emphasized that culturel incoveniences seen in Turkey, can only be solved in a democratic (free) environment and that an all-out development can only be realized with a cultural reconstruction. The function and responsibilities of the Turkish Ministry of Culture by this cultural reconstruction are given, too. i Before the conslusion of the work it is to find a generally evaluation with some suggestions.