Konaklama hizmetlerinin ihraç edilebilirliği ve ihracatçı otel işletmelerinin özellikleri
  1. Tez No: 89198
  2. Yazar: SERDAR TARAKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hizmet sektöründe faaliyet gösteren otel işletmelerinin uluslararası laşmak için kullandıkları alternatifleri incelemek ve ihracatçı otel işletmelerinin ortalama özelliklerini belirlemek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Hizmet ve hizmet pazarlaması kavramı incelenerek, hizmeti geleneksel mallardan ayıran özellikler belirtilmiş ve hizmetlerin sınıflandırılması çalışmanın ilk kısmını oluşturmuştur. Çalışmanın diğer bölümlerinde hizmet işletmelerinin uluslararasılaşma sürecinde kullandıkları alternatifler ele alınarak otel işletmelerinin ihracat alternatifini kullanarak, ihracatçı işletme durumuna geldikleri belirtilmiştir. Ankara'da faaliyet gösteren Turizm işletme belgeli otel işletmelerine yönelik anket uygulanmış ve ihracatçı otel işletmelerinin sahip olduğu ortalama özellikler belirlenmiştir. Belirlenen bu özelliklere göre, ihracat yapmak isteyen otel işletmelerinin sahip olması gereken asgari özellikleri kapsayan bir rehberin nasıl geliştirilebileceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the modes of internationalization and characteristics of the exporter hotel establishments operating in service sector. In the first chapter of the study, the differences between services and goods are described by analysing services and service marketing. In the following parts, internationalization of service firms are discussed. It is also pointed out that hotel establishments have become exporter hotel establishments by using exporting mode. In the last part, a questionaire form is applied to the hotel establishments operating in Ankara, and the average characteristics of the exporter hotel establishments are determined. In accordance with the results gained throughout the research, some suggestions have been determined and stated in the conclusion for the other hotel establishments which aim to be an exporter hotel company in advance.