Göğüs cerrahisi bölümünde torakoskopik akciğer ameliyatları sonrası akut ağrı yönetiminde intratekal morfin uygulamasının ve erektör spina plan bloğunun karşılaştırılması
Comparison of intrathecal morphine administration and erector spina plan block in acute pain management after thoracoscopic lung surgery in thoracic surgery department
  1. Tez No: 891970
  2. Yazar: BUKET KOCAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Video destekli torakoskopik akciğer cerrahisi (VATS), minimal invaziv bir girişim olarak kabul edilse de hastalar genellikle postoperatif dönemde şiddetli ağrı deneyimlemektedirler. Kliniğimizde, bu hastalardaki ağrı yönetimini iyileştirmek amacıyla intratekal morfin (ITM) uygulaması veya erektör spina plan bloğu (ESPB) gibi yöntemleri rutin olarak multimodal analjezi protokolünün bir parçası olarak kullanmaktayız. Bu çalışmanın amacı, bu iki teknik arasındaki postoperatif analjezi yönetimine olan etkilerini karşılaştırmaktır. Tezin Hipotezi (Ha): Preoperatif ESPB ve ITM uygulanan gruplar arasında, VATS sonrası postoperatif ilk 24 saatte tüketilen toplam morfin miktarı anlamlı farklılık gösterir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Etik Kurulu'ndan onay aldıktan sonra (02/01/2023 tarihli 462 no.lu karar), retrospektif bir şekilde VATS vakaları incelenerek gerçekleştirildi. Bu çalışmaya, ASA I-III, 18-75 yaş, VATS uygulanan toplam 40 hasta dahil edildi ve bu hastalar ESPB ve ITM gruplarına ayrıldı. ESPB grubundaki hastalara T5 seviyesinden 30 ml, %0,25 bupivakain uygulandı. ITM grubundaki hastalara L3-L4/L4-L5 seviyesinden 5 mcg/kg (IVA) morfin verildi. Her iki grup hastanın postoperatif ilk 24 saatteki toplam morfin tüketimi, NRSi (İstirahat Numerik Ağrı Skalası) ve NRSa (Aktivite Numerik Ağrı Skalası), bulantı/kusma ve sedasyon skorları, kurtarma analjezisi gereksinimi olan hasta sayısı ve komplikasyon/yan etki görülme insidansı açısından değerlendirildi. Bulgular: ITM ve ESPB grupları arasında hastaların yaşları, cinsiyet dağılımı, VKI değeri, ASA skor dağılımı, ek hastalık oranı anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Although video-assisted thoracoscopic lung surgery (VATS) is considered a minimally invasive procedure, patients often experience severe pain in the postoperative period. In our clinic, we routinely use methods such as intrathecal morphine (ITM) application or erector spinae plane block (ESPB) as part of the multimodal analgesia protocol to improve pain management in these patients. The aim of this study is to compare the effects of these two techniques on postoperative analgesia management. Hyposet of Thethesis: The total amount of morphine consumed in the first 24 hours postoperatively after VATS differs significantly between the groups that underwent preoperative ESPB and ITM. Materials and Methods: Our study was conducted by examining VATS cases retrospectively, after receiving approval from the Ondokuz Mayıs University Ethics Committee (decision no. 462 dated 02/01/2023). A total of 40 patients, ASA I-III, aged 18-75, who underwent VATS were included in this study, and these patients were divided into ESPB and ITM groups. Patients in the ESPB group were administered 30 ml, 0.25% bupivacaine at the T5 level. Patients in the ITM group were given 5 mcg/kg (IBW) morphine at the L3-L4/L4-L5 level. Total morphine consumption of both groups of patients in the first 24 hours postoperatively was evaluated in terms of NRSi (Rest Numerical Pain Scale) and NRSa (Activity Numerical Pain Scale), nausea/vomiting and sedation scores, number of patients requiring rescue analgesia, and incidence of complications/side effects. Results: The patients' ages, gender distribution, BMI value, ASA score distribution, and comorbidity rate did not differ significantly between the ITM and ESPB groups.