Meme kanserinin evrelendirilmesinde aksiller diseksiyon ile sentinel lenfadenektominin karşılaştırılması
Comparing sentinel lymphadenectomy with axillary dissection in staging breast cancer
- Tez No: 99070
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ALIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Meme kanserinin cerrahi tedavisi,hastalığm biyolojisinin daha detaylı anlaşılması ile daha kısıtlı cerrahi girişimlere doğru yönlenmektedir.Aksilla diseksiyonuda küratif cerrahi tedavi modalitesi olmaktan çok,hastalığın prognozunu belirlemede kullanılan bir görüntüleme yöntemi haline gelmiştir. Aksiller lenf nodülü tutulumunun objektif olarak değerlendirilmesi için diseksiyonun boyutunun ne kadar olması gerektiği uzun yıllar tartışılmıştır. Sentinel lenf nodülü örneklemesi çalışmalarının yayınlanması ve bu çalışmalarda aksiller tutulumu yüksek oranda doğrulukla gösterdiğinin tespit edilmesiyle, meme kanseri tedavisi ile uğraşan merkezlerde sentinel lenfadenektominin kullanılabilirliğini sorgulayan çalışmalar başlamıştır. Bu çalışmada, irregüler lenfatik akıma sahip olan meme dokusunda, tümörün ilk direne olduğu lenf nodulunu bulmak ve bunun aksilladaki tutulumu ne derecede hassasiyetle gösterdiğini tartışmak amaçlanmıştır. Böylece kısıtlı cerrahi girişimler uygulanmadan önce sentinel lenf nodülü diseksiy onunun etkinliği tartışılacaktır. Çalışmaya meme kanseri tanısı almış ve modifiye radikal mastektomi planlanan operabl hastalar alındı. Daha önce aksillaya ve memeye yönelik cerrahi girişim uygulanan ve bu bölgede skar bırakan geçirilmiş enfeksiyonu ve yanığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalara operasyondan 5-10 dakika önce, 5 ml isosulphan blue vital boya, l'er ml tümörün veya biopsi skarınm etrafına ve 1 mi üzerindeki subdermal dokuya verilerek boyama işlemi yapıldı. Daha sonra çıkmış olan piyeste disseksiyon işlemi gerçekleştirildi. Çıkarılan tüm aksiller disseksiyon materyali ve sentinel lenf nodülleri Hematoksilen-Eozin boyası ile boyanarak rutin patolojik incelemeye tabi tutulmuş, negatif sentinel lenf nodüllerine ayrıca immunhistokimyasal inceleme yapılmıştır. Çalışmanın başladığı 1 Şubat 1988 ile tamamlandığı 1 Şubat 2000 tarihleri arasında 57 hastaya prosedür uygulanmış ve 50 tanesinde sentinel lenf nodülü bulunabilmiştir(%87,7). Hastaların 25 tanesine önceden biopsi yapılmış ve diğer 25 tanesine ise daha önce biopsi yapılmamıştı. Hematoksilen-Eozin boyama ile yapılan ilk inceleme sonucunda 26 hastada aksiller inceleme ve sentinel lenf nodülü incelemesi negatifdi. Onyedi hastada ise aksiller inceleme ve sentinelII lenf nodulunun incelemesi pozitifdi. Üç hastanın ise aksiller inceleme sonucu negatifken, sentinel lenf nodülü incelemesi pozitifdi. Dört hastada ise sentinel lenf nodülünde metastaz bulunmazken, aksiller inceleme sonucu pozitifdi (yanlış negatif: %19). Yapılan immunhistokimyasal inceleme sonucunda ise yanlış negatif sonuç alman bir hastada ve aksillası ve sentinel lenf nodülü negatif olan üç hastada metastaz tespit edilmiştir.Bu bilgilerin ışığında yöntemi sensitivitesi %86 ve yanlış negatif oranı %14 olarak bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar şu ana kadar yapılan çalışmaların sonuçlarına yakın olmakla birlikte yüksek yanlış negatiftik oranı ve sentinel lenf nodulunun bulunmasında zorluk nedeniyle yöntemin radionükleid yöntemlerle desteklenerek kullanılabileceğini düşünmekteyiz. Bu konuda yapılacak,lokal nüks ve sağkalım açısından uzun dönem sonuçlarım da içerecek çalışmaların gerektiğini düşünüyoruz. BBÖÖ*fl
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY The surgical treatment of breast cancer progresses through limited surgical procedures by the understanding of the biology of the disease. Today, axillary dissection is a procedure to identify the prognosis of the disease but not a modality to acheive curative surgical treatment. The argument about the limits of the axillary dissection for the objective evaluation of the lymph node metastasis has been lasting for years. The articles about the sentinel lymph node evaluation showing axillary metastatic disease with high percantage prediction, brought out the studies about the clinical usage sentinel lymph node evaluation by the institutes dealing with breast cancer. The aim of this study is to find out the first lymph node that drains the tumor at the irregular lymphatic draining breast tissue and evaluate its accuracy to identify the metastatic axillary lymph nodes. By this way the efficiency of sentinel lymph node dissection before manegment of limited surgery will be discussed. The study group consists of operabl patients with diagnosis of breast cancer who were planned to be managed by modified radical mastectomy. Patients who had surgery for breast or axilla and patients who had scar for for infection or burn are excluded from the study group. The dye, 5 ml of Isosulphan blue, is injected to the surrounding tissue of the tumor at 1 ml doses each and 1 ml dose was injected to the subdermal tissiue on the tumor 10 minutes before the operation. Dissection was performed at the breast and axillary tissue after the operation. All axillary dissection materials and sentinel nodes were evaluated pathalogically by Heamotoxilene-Eosine dye and immunehistochemical tests were performed for negative sentinel nodes. 57 patients were evaluated during February 1988 - 2000 and sentinel node was found at 50 of the patients (87.7%). 25 of the patients had biopsy before the operation and 25 had operation without previous biopsy. After the first evaluation of axillary and sentinel node with heamotoxilene - eosine dye 26 patients had negative and 17 patients had positive results. 3 patients had negative axillary result while the sentinel node result was positive. 4 patients had negative sentinel node while the axillary nodes were metastatic (false negative 19%). Immunehistochemical studies defined that one patient within the falseIV negative group and 3 patients with negative sentinel node had metastatic disease. According to this data, the sensitivity of this test is 86% and the false negative ratio is 14%. Our data is in accordance with the previous studies with high false negative ratio. We belive that radionucleid methods can help to prevent the difficulties in finding sentinel lymph node. The long term studies about the local relaps and cure rate will help to light on this subject.