Sınır yönetimi ve güvenliğinde mülki idarenin rolü
The role of civil administration in border management and security
- Tez No: 891989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türkiye, sınır yönetimi ve sınır güvenliği özelinde incelendiğinde birçok aktörün yer aldığı bir teşkilatlanmaya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Birçok bakanlığın ve bağlı birimlerin sınır yönetimi ile ilgili görevleri ve çalışmaları bulunmaktadır. Çalışmanın konusu itibarıyla İçişleri Bakanlığına bağlı olan mülki idare teşkilatı; devletin ve merkezi idarenin temsilcisi sıfatıyla görev yapmaktadır. Dolayısıyla taşrada en üst düzeyde yetkileri bulunmaktadır. Sınır mülki idare amiri ve hudut mülki idare amiri sınır yönetimi ve güvenliği noktasında il ve ilçelerde çeşitli görev ve sorumlulukları üstlenmektedir. Türkiye, konumu nedeniyle sınırlarında terörizm, göç ve kaçakçılık gibi birçok güvenlik sorunu ile karşılaşmaktadır. Sekiz komşu ülkesi bulunan Türkiye, sınır güvenliğini sınır yönetiminde geliştirdiği araçlarla koruma zorunluluğundadır. Sınır güvenliğini sağlayan kurumlar arasında yer alan Milli Savunma Bakanlığına bağlı olan Türk Silahlı Kuvvetleri, İçişleri Bakanlığına bağlı olan Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Müdürlüğü ile sınır ve hudut mülki idare amirlerinin arasındaki sınır güvenliği konusundaki ilişkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
When examined in the context of border management and border security, it is understood that Turkey has an organization that includes many actors. Various ministries and their affiliated units have duties and activities related to border management. Given the subject of the study, the civil administration organization under the Ministry of Interior operates as the representative of the state and central administration. Therefore, it holds the highest level of authority in the provinces. The border civil administration chief and the border district civil administration chief assume various duties and responsibilities regarding border management and security in provinces and districts. Due to its location, Turkey faces many security issues at its borders, such as terrorism, migration, and smuggling. With eight neighboring countries, Turkey is obligated to protect its border security with the tools it has developed in border management. Among the institutions responsible for border security are the Turkish Armed Forces under the Ministry of National Defense, the Gendarmerie General Command, the Coast Guard Command, the General Directorate of Security under the Ministry of Interior, the Customs Directorate under the Ministry of Trade, and the border and district civil administration chiefs. Their relationships regarding border security are examined.