Toplumsal cinsiyet, kent ve kamusal alan: Isparta örneği
Gender, city and public space: the case of Isparta
- Tez No: 891988
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER NEGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada Isparta kent kamusalında kadının nerede olduğu sorusu araştırma konusu yapılmıştır. Isparta'da kadın görünürlüğünü ortaya koymanın amaçlandığı bu çalışma kadının kamusal alanda olamamasına odaklandığı için; yönetim, siyaset ve sivil alanda yönetici olarak yer alan kadın sayısı çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmada araştırma sorularından hareketle oluşturulmuş sorular katılımcılara yöneltilmiş ve evrende ulaşılan 41 kişi ile gönüllülük esasına dayalı olarak nitel araştırma teknikleri ve nitel araştırma yöntemlerinden biri olan derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiş, katılımcılardan soruları cevaplamaları istenmiştir. Kadın temsilcilerin verdikleri cevaplardan hareketle kadının kamusal alanda temsil sorununun bulunup bulunmadığı, bulunması durumunda eksik temsilinin gerekçeleri ortaya konulmak amaçlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen bilgiler önceden belirlenen temalara göre sınıflandırılmış, betimsel ve içerik analizine tabi tutularak yorumlanmıştır. Yapılan mülakat analizleri neticesinde Isparta kent kamusalında üst düzey yönetimde kadının yeterince yer almadığı tespit edilmiş ve kent kamusalında kadın temsilinin artmasına yönelik öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the question of where women are in Isparta's urban public sphere is the subject of research. Since this study, which aims to reveal the visibility of women in Isparta, focuses on the lack of women in the public sphere; the number of women in management, politics and civilian areas as managers constitutes the universe of the study. In this context, questions based on the research questions in the study were directed to the participants and face-to-face interviews were conducted with 41 people reached in the universe on the basis of volunteerism using qualitative research techniques and in-depth interview method, which is one of the qualitative research methods, and the participants were asked to answer the questions. Based on the answers given by the women representatives, it is aimed to reveal whether there is a problem of women's representation in the public sphere, and if so, the reasons for the incomplete representation. The information obtained from the interviews was classified according to predetermined themes and interpreted through descriptive and content analysis. As a result of the interview analyses, it has been determined that women are not sufficiently involved in senior management in Isparta's urban public and suggestions have been presented to increase women's representation in the urban public