1990-2010 döneminde Türkiye'nin küçükbaş hayvancılık politikasının çözümlenmesi
ANALYSIS OF TURKEY'S OVINE LIVESTOCK POLICY IN THE PERIOD 1990-2010
- Tez No: 892016
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türk toplumunun temel uğraşlarından biri olan hayvancılık geçmişte ve günümüzde her daim önemini korumaktadır. Hayvancılık sektörünün bir alt sektörü olan küçükbaş hayvancılık da hayvan varlığı içinde önemli yer tutmaktadır. Bu hayvan varlığının ülke ekonomisine sağlayacağı katkı ise Türkiye'nin küçükbaş hayvancılığa yönelik uyguladığı politikalara bağlı olmaktadır. Bu tezin amacı da Türkiye'nin küçükbaş hayvancılık politikalarının konu edildiği literatürün, kamu yönetimi ve kamu politikası çözümlemesi disipliner bilgisi kullanılarak zenginleştirilmesine katkı sunmaktır. Bu amaçla tezde, 1990-2010 yılları arasında Türkiye'nin benimsediği küçükbaş hayvancılık politikaları, bir kamu politikası analiz yöntemi olan süreç (aşamalar) modeli kullanılarak çözümlenmektedir. Kamu politikası siyasi yöneticilerin, toplumsal sorunların çözümü ve toplumun refahı için almış oldukları kararlardır. Kamu politikası çözümlemesi ise birçok aktörün dahil olması ile şekillenen kamu politikalarının analiz edilmesidir. Süreç modeli kamu politikalarının çözümlenmesinde yaygın olarak kullanılan modeldir. Bu modelde kamu politikaları beş aşamada çözümlenmektedir. Bu aşamalar sırasıyla kamu politikalarının gündeme geliş, formüle ediliş, kanunlaştırma, uygulama ve değerlendirme aşamalarıdır. Tezin birinci bölümünde kamu politikası ve kamu politikası analizi hakkında ayrıntılı bilgiye yer verilmektedir. İkinci bölümünde Türkiye'de uygulanan hayvancılık politikaları Osmanlı'dan itibaren dönemlere ayrılarak incelenmekte ve küçükbaş hayvancılığın gelişimi irdelenmektedir. Üçüncü bölümde ise 1990-2010 yılları arasında yürütülen küçükbaş hayvancılık politikaları süreç modelinin beş aşamasına ayrılarak çözümlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Livestock farming, one of the main occupations of Turkish society, always maintains its importance in the past and today. Ovine livestock farming, which is a sub-sector of the livestock sector, also has an important place in animal existence. The contribution of this animal existence to the country's economy depends on the policies implemented by Turkey towards ovine livestock farming. The aim of this thesis is to contribute to the enrichment of the literature on Turkey's ovine livestock policies using the disciplinary knowledge of public administration and public policy analysis. For this purpose, in the thesis, the ovine livestock policies adopted by Turkey between 1990 and 2010 are analyzed using the stages model, which is a public policy analysis method. Public policies are the decisions taken by political administrators for the solution of social problems and the welfare of society. Public policy analysis is the analysis of public policies shaped by the involvement of many actors. The stages model is a widely used model to analyzing public policies. In this model, public policies are analyzed in five stages. These stages are agenda setting, formulation, legitimation, implementation, and evaluation. The first section of the thesis includes detailed information about public policy and public policy analysis. In the second section, the livestock policies implemented in Turkey are examined by periods starting from the Ottoman State, and the development of ovine livestock breeding is examined. In the third section, ovine livestock policies carried out between 1990 and 2010 are analyzed by dividing them into five stages of the stages model.