Üreme çağındaki sağlıklı kadınlarda premenstrüel sendrom belirtileri ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün rolü
The role of difficulty in emotion regulation in the relationship between premenstrual syndrome symptoms and emotional eating behavior in healthy women of reproductive age
  1. Tez No: 892034
  2. Yazar: İREM ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Premenstrüel Sendrom (PMS), menstrüel döngünün luteal fazında ortaya çıkan ve menstrüsyonun başlamasıyla azalan veya kaybolan; temelinde bir psikiyatrik hastalık olmaksızın kişide fiziksel, psikolojik ve davranışsal belirtilerle kendini gösteren bir durum olarak tanımlanmaktadır. PMS'de görülen hormonal değişikliklerin duygu durum dalgalanmalarında ve duygularımızın etkili olduğu duygusal yeme davranışı üzerinde etkisi olabileceği düşünülmektedir. Bu kapsamda, bilinen bir psikiyatrik tanısı olmayan sağlıklı kadınların PMS belirtileri ile duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü incelenmiştir. Üreme çağındaki sağlıklı kadınlar (N=254) Premenstrüel Sendrom Ölçeği (PMSÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü-Kısa Form (DDGÖ-16), Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ve Duygusal İştah Anketi (DİA) bulguları açısından incelenmiştir. PMS belirtileri ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü PROCESS Macro kullanılarak basit aracılık modeliyle test edilmiştir. Bunun sonucunda, toplam dolaylı etki anlamlı bulunmuş (p=0,000) ve modele duygu düzenleme güçlüğü değişkeni eklendiğinde PMS'nin duygusal yeme davranışı üzerindeki doğrudan etkisinin azalması fakat, hala anlamlılığını koruması nedeniyle söz konusu ilişkiye duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracılık ettiği görülmüştür. Aracı değişken, duygusal yeme davranışına ait varyansın %11'ini açıklamıştır. Mevcut çalışmanın, duygusal yeme davranışı ile PMS arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü inceleyen ilk bulguları sunması ve gelecekte konuyla ilgili daha fazla sayıda araştırma yapılmaya gerek olduğunu ortaya koyması açısından önem taşıdığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Premenstrual Syndrome (PMS) occurs in the luteal phase of the menstrual cycle and decreases or disappears with the onset of menstruation; It is defined as a condition that manifests itself with physical, psychological and behavioral symptoms without an underlying psychiatric disease. It is thought that the hormonal changes seen in PMS may have an impact on mood fluctuations and emotional eating behavior, which is affected by our emotions. In this context, the mediating role of difficulty in emotion regulation in the relationship between PMS symptoms and emotional eating behavior in healthy women without a known psychiatric diagnosis was examined. Healthy women of reproductive age (N=254) were evaluated using the Premenstrual Syndrome Scale (PMSS), the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16), the Emotional Eating Scale (EES), and The Emotional Appetite Questionnaire (EAQ). The mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between PMS symptoms and emotional eating behavior was tested with a simple mediation model using PROCESS Macro. As a result, the total indirect effect was found to be significant (p=0.000), and when the emotion regulation difficulty variable was added to the model, the direct effect of PMS on emotional eating behavior decreased, but it was still significant, and it was observed that the relationship in question was partially mediated by emotion regulation difficulty. The mediator variable explained 11% of the variance in emotional eating behavior. The current study is thought to be important in that it presents the first findings examining the mediating role of emotion regulation difficulties in the relationship between emotional eating behavior and PMS and reveals the need for more research on the subject in the future.