An Analysis of the financial viability of renewable energy investments: A case study on residential solar and battery solutions
Yenilenebilir enerji yatırımlarının finansal uygulanabilirliğinin analizi: Konutlarda güneş enerjisi ve batarya çözümleri üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 892035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Maliye, Economics, Energy, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Küresel ısınma ve enerji krizleri, dünya genelinde ülkeleri yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmeye ve kullanmaya yönlendiriyor. Bu bağlamda, güneş enerjisi sistemleri yenilenebilir enerji sistemleri arasında en eski ve en gelişmiş teknolojilerden biri olarak yer alıyor ve en uygun yenilenebilir enerji çözümlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu çalışma, konut güneş enerjisi sistemleri için yapılan yatırımların çeşitli ekonomik modellerle analizini bir saha çalışması olarak ele alıyor. Bu bağlamda, Gökçeada, Çanakkale'deki bir konuttan bir yıl boyunca saatlik anonim elektrik tüketimi verileri toplandı. Ardından, bu veriler, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) tarafından sağlanan Sistem Danışmanı Modeli (SAM) yazılımı kullanılarak modellendi ve analiz edildi. Tekno-ekonomik analiz yapmak için elektriğin seviyeleştirilmiş maliyeti (LCOE), tüketilen elektriğin seviyeleştirilmiş maliyeti (LCOCE), iç getiri oranı (IRR) ve yatırımın geri dönüşü (ROI) gibi farklı ölçütler kullanıldı. Ampirik sonuçlara göre, mevcut elektrik tarifeleri ve teşvikler olmadan hem fotovoltaik (PV) hem de PV ve batarya sistemleri finansal olarak yatırım için uygun değil. Ancak, duyarlılık analizlerinin sonucuna göre, elektrik tarifelerinde yalnızca %25'lik bir artışın bile bu sistemleri en azından düşük getirili yatırımlar haline getirebileceğini gösterdi. Bununla birlikte, LCOE ve LCOCE'nin hala şebeke fiyatlarından daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Yalnızca LCOE'ye dayanarak konut analizinin yeterli olmadığı, çünkü elektrik tarifelerine ve yüklerine duyarlı olmadığı belirlendi. Diğer yandan, LCOCE'nin yenilenebilir enerji yatırım kararları için konutlarda kullanılabilirlik analizi için daha fazla potansiyeli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The escalating global warming and energy crises worldwide have prompted nations to intensify their efforts in harnessing renewable energy sources. In this context, solar energy systems stand out as one of the oldest and most advanced technologies, thus emerging as one of the most affordable renewable energy solutions. This study delves into the analysis of investments at the residential level in solar energy systems using various economic models. As part of a field study, real-time anonymous electricity consumption data were collected hourly from a residence in Gökçeada, Çanakkale, representing a year's worth of data. Subsequently, the data were modelled and collected using the System Advisor Model, software provided by the National Renewable Energy Laboratory. When conducting a techno-economic analysis, relying solely on the levelized cost of electricity (LCOE) for residential analysis was insufficient due to the lack of sensitivity to electricity rates and loads. Instead, the levelized cost of consumed electricity (LCOCE) has more potential for residential feasibility analysis for renewable energy investment decisions. Thus, this study employed LCOE, LCOCE, internal rate of return (IRR), and return on investment (ROI) analysis. According to the empirical results, the LCOE, the LCOCE, IRR, and ROI for both PV and PV and battery systems are not financially viable under current electricity rates. The net billing mechanism works with the ToU rate when the grid parity is achieved. However, Uniform tariff has more advantages with net billing and net metering pricing mechanisms. Implementing net metering with uniform tariffs at the grid parity creates a favourable environment for both investors and policymakers since it increases the electricity price relatively at the lowest level from other combinations.