Renal donörlerin vertebral kas ölçümlerinin değerlendirilmesi ve donörlerde takipte gelişen sarkopeni ve diğer komplikasyonların ilişkisi
Evaluation of vertebral muscle measurements in renal donors and the relationship with developed sarcopenia and other complications during follow-up
  1. Tez No: 892043
  2. Yazar: MERVE ALTUN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER BALCI, UZMAN ARZU OKYAR BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizde kadavra organ temini yetersizliği nedeniyle genellikle canlı böbrek donörleri tercih edilmektedir. Donör adaylarına uygulanan bilgisayarlı tomografi (BT) incelemeleri, böbrekler dışında kas ve yağ dokularını da içermektedir. Çalışmamızda donörlerin BT'lerinden elde edilen kas ve yağ doku ölçümlerinin, takipte glomerüler filtrasyon hızı (GFH) hipertansiyon (HT), diyabet (DM) ve albüminüri gibi olumsuz sonlanım noktaları ve sarkopeni ile ilişkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. BT'ler retrospektif olarak incelenerek T10'dan L5'e kadar total kas alanları ile L3-L4 seviyelerinden psoas major kas alanları, ayrıca L3-L4 seviyelerinden visseral (VAT) ve subkutan (SAT) yağ doku alanları ölçüldü. Çalışmaya, 2013-2022 yılları arasında donör olan, 67'si kadın, yaş ortalaması 55 ± 9,7 ve medyan takip süresi 5,4 yıl olan toplam 107 donör dahil edildi. 18 (%16,8) donörün GFH'sinin 60'ın altında olduğu, 17 donörün (%15,9) albüminürisi olduğu görüldü. GFH
Özet (Çeviri)
Due to the limited availability of cadaveric organ procurement in our country, living kidney donors are generally preferred. The computed tomography (CT) examinations performed on donor candidates include not only renal anatomy but also muscle and fat tissues. This study evaluates the relationships between the measurements from the donors' CT scans and adverse outcomes such as glomerular filtration rate (GFR) hypertension (HT), diabetes (DM), albuminuria and sarcopenia during follow-up. The CT scans measured total muscle areas from T10 to L5, psoas major muscle areas from L3-L4 and visceral (VAT) and subcutaneous (SAT) fat tissue areas from L3-L4. A total of 107 donors, including 67 women, with a mean age of 55 ± 9.7 years and a median follow-up duration of 5.4 years were included in the study. It was found that 18 (16.8%) donors had a GFR below 60 and 17 donors (15.9%) had albuminuria. Thirty-two donors (29.9%) were classified as having chronic kidney disease (CKD) based on GFR