Üniversite öğrencilerinin genel iyi oluş, kariyer stresi ve genel özyeterliklerinin incelenmesi
Investment of university students' general well-being, career stress and general self-efficacy
  1. Tez No: 892042
  2. Yazar: BERRİN NAZ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ERASLAN ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin amacı üniversite öğrencilerinin kariyer stresleri, genel öz yeterlikleri ve genel iyi oluşları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Anadolu Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 562 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Genel İyi Oluş Ölçeği, Kariyer Stresi Ölçeği, Genel Öz Yeterlik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadın öğrencilerin, 4.sınıf öğrencilerinin, İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin ve genel öz yeterlik düzeyi düşük olan öğrencilerin kariyer stresi düzeyleri anlamlı biçimde yüksek çıkmıştır. Cinsiyete, sınıf düzeyine, öğrenim görülen fakülteye göre üniversite öğrencilerinin genel iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonucunda genel öz yeterlik ile kariyer stresi ölçeğinin alt boyutu olan bilgi eksikliği ve kariyer kararsızlığının genel iyi oluşun anlamlı birer yordayıcısı olduğuna; iş bulma baskısı ve dışsal çatışmanın ise genel iyi oluşu anlamlı biçimde yordamadığına ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar ilgili alanyazındaki bilgiler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was investigate the relationships between career stress, general self-effiacy and general well being; examine the predictive role of career stress and general self efficacy on their general well being. The study group consisted of 562 students that attending Anadolu Universitiy's different faculties in the spring term of 2023-2024 academic year. The General Well Being Scales, The Career Stress Scale, The General Self Efficacy Scale and Personal Information Form was used to collect data of the study. Analysis showed that university students career stress and general well being levels varies according to their gender, class level, faculty and general self efficacy levels. According to analysis results woman students, senior year students, Communication Sciences students, students that had lower general self efficacy showed higher career stress scores. A significant difference in the general well-being levels of university students was not be found based on gender, grade level, or faculty of study. Results of the hierarchical regression analysis showed that university students' general self efficacy and lacking information and career ambiguiyt that was a sub-scale of career stress scale meaningful predictives of their general well being. On the other hand university students' level of external conflict and employment pressure was not a meaningful predictive of general well being.