19. Yüzyılın son çeyreğinden 21. Yüzyılın başlarına kadar Boşnak romanında göç
Immigration in Bosnian novel from the last quarter of the 19th to the early 21st century
  1. Tez No: 892044
  2. Yazar: GAMZE GÜRCENAN ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Göç kavramı birçok disiplin tarafından incelemeye alınan önemli bir konudur. Bosna Hersek yıllar boyunca pek çok göçe tanıklık etmiştir. Ülkede yaşanan göçlerin edebiyata da yansıdığı aşikârdır. Çünkü yazarlar çevresinde yaşanan olumlu ya da olumsuz olayları topluma aktaran ayna niteliğinde eserler verirler. Bu çalışmanın amacı Boşnak edebiyatında 19. Yüzyılın son çeyreğinden 21.yüzyılın başlarına kadar olan dönemde kaleme alınan romanların göç ile ilgili unsurlarını belirlemektir. Çalışmaya göç olgusu barındıran ancak yeterli veri elde edebildiğimiz romanlar dâhil edilmiştir. İnsanların kaderlerini etkileyen göç kavramının edebiyata yansımasını, toplum üzerindeki etkilerini anlayabilmek adına romanların incelenmesi son derece önemlidir. Boşnak Edebiyatında 19. yüzyılın son çeyreğinden 21. yüzyılın başlarına kadar geçen dönemde yazılan romanlar çeşitli açılardan değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term migration is an important topic studied and dealt with by several disciplines. Bosnia and Herzegovina witnessed numerous migrations for years. It is clearly evident that the migrations taken place in the country have reflected on the literature. This is because authors produce works mirroring, and handing down to the society, the good or bad that happens around them. The aim of this study is to determine the migration-related elements of the novels written in the Bosnian literature from the last quarter of the 19 th century to the early 21 st century. The study included the novels that involve the fact of migration but on which we were able to obtain sufficient data. It is remarkably significant to study novels in order to understand how the term immigration, which affects the fates of people, reflected on the literature and affected the society. The novels written in the Bosnian literature in the period from the last quarter of the 19 th century to the early 21 st century were attempted to be reviewed from different points of view.