Atrial fibrilasyon ritim kontrolü için elektriksel kardiyoversiyon ve radyofrekans katater ablasyonu ile tedavi edilen hastalarda sol atrium fonksiyonlarinin iki boyutlu benek takibi ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left atrial function in patients treated with electrical cardioversion and radiofrequency catheter ablation for atrial fibrillation rhythm control by two-dimensional speckle tracking echocardiography
- Tez No: 892060
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM DİNÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Radyofrekans kateter ablasyonunun (RFKA) sol atriyal (LA) mekanik fonksiyonu üzerindeki etkileri tam olarak anlaşılamamıştır. Önceki bazı çalışmalar, RF gibi termal modalitelerin ödem, intramural hemoraji ve mikrovasküler hasar dahil olmak üzere koagülasyon nekrozuna neden olduğunu ve kronik fazda bu lezyonların onarıcı fibrozis alanlarına dönüşerek ablasyon sonrası skar dokusunun artmasına ve kompliyansın azalmasına yol açtığını öne sürmüştür. Atriyal fibrilasyonu (AF) olan hastalarda sinüs ritmi restorasyonunun LA rezervuar strain (LARS) üzerindeki etkisi net olarak bilinmemektedir. Bu çalışma ile AF hastalarında ritim kontrolü için RFKA ve elektriksel kardiyoversiyon (DCCV) işlemleri uygulanması ile miyokardiyal deformasyonun değişimini karşılaştırmayı ve RFKA işlemi ile atriyal rezervuar fonksiyonda azalma olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Kasım 2022 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında çalışma kriterlerimize uyan atriyal fibrilasyon için katater ablasyonu veya elektriksel kardiyoversiyon uygulanan 94 hastanın, işlem öncesinde ve sonrasında sol ventrikül ve LA fonksiyonlarının ekokardiyografi parametreleri ve iki boyutlu benek takip ekokardiyografi ile strain ölçümleri retrospektif olarak analiz edildi. Sol ventrikül EF ≥%50 olan, LA strain için uygun görüntüye sahip olan hastalar çalışmaya dahil edildi. 18 yaşından küçük olan, ilk 3 ayda AF nüksü olan, sol ventrikül EF
Özet (Çeviri)
Aim: The effects of radiofrequency catheter ablation (RFCA) on left atrial (LA) mechanical function are not fully understood. Some previous studies have suggested that thermal modalities such as RF cause coagulation necrosis including edema, intramural hemorrhage and microvascular damage, and in the chronic phase, these lesions transform into areas of reparative fibrosis, leading to increased scar tissue and decreased compliance after ablation. The effect of sinus rhythm restoration on left atrial reservoir strain (LARS) is not clearly known in patient with atrial fibrillation (AF). In this study, we aimed to compare the changes in myocardial deformation after catheter ablation and electrical cardioversion (DCCV) procedures for rhythm control in patients with atrial fibrillation and to investigate whether the ablation procedure decreases atrial reservoir function. Methods: In this study, we retrospectively analyzed echocardiographic parameters of left ventricular and left atrial function and strain measurements with two-dimensional STE before and after the procedure in 94 patients who underwent catheter ablation or cardioversion for atrial fibrillation between November 2022 and May 2024. Patients with a left ventricular EF ≥50% and a suitable image for LA strain were included in the study. Patients younger than 18 years of age, AF recurrence in the first 3 months, left ventricular EF