Bir ay - beş yaş arası alt solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle çocuk servisine yatırılan hastaların serum çinko düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum zinc levels in children between one month and five years of age admitted to the pediatric service with lower respiratory tract infection
- Tez No: 892071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Alt solunum yolu enfeksiyonu (ASYE) nedeniyle çocuk servisine yatırılan hastaların serum çinko düzeylerinin sağlıklı çocuklardan farklı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Eylül 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında, Konya Şehir Hastanesi Genel Pediatri Servisine, 1 ay-5 yaş arası akut bronşiyolit ya da pnömoni tanısıyla yatırılan hastalar incelendi. Bronşiyolitli hastalar hafif – orta – ağır olarak sınıflandırıldı. Pnömonili hastalar da bronkopnömoni ve lober pnömoni olarak sınıflandırıldı. Kontrol grubu, hastanemizin Çocuk Polikliniği'ne sağlam çocuk muayenesi amacıyla başvuran, 1 ay ile 5 yaş arası çocuklardan oluşturuldu. Prospektif, vaka-kontrol çalışmamızda, çalışmaya dahil edilen çocukların sosyo-demografik bilgileri, tıbbi geçmişleri, klinik özellikleri, mevsimsel dağılımı, hastanede kalış süreleri, laboratuvar sonuçları ve çinko düzeyi kaydedildi. Gruplar arasında başta çinko olmak üzere kaydedilen veriler açısından bir fark olup olmadığı incelendi. Bulgular: Hasta grubuna 60 bronşiyolitli hasta ve 60 pnömonili hasta olmak üzere toplam 120 hasta, kontrol grubuna ise 60 sağlıklı çocuk dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate whether the serum zinc levels of patients due to lower respiratory tract infection (LRTI) are different from healthy children. Materials and Methods: Between September 2023 and January 2024, patients hospitalized with the diagnosis of acute bronchiolitis or pneumonia between the ages of 1 month and 5 years at Konya City Hospital General Pediatrics Service were examined. Patients with bronchiolitis were classified as mild - moderate - severe. Patients with pneumonia were classified as bronchopneumonia or lobar pneumonia. The control group included children between the ages of 1 month and 5 years who applied our hospital pediatric polyclinic for a well-child examination. In our prospective case-control study, the socio-demographic information, medical history, clinical characteristics, seasonal distribution, length of hospital stay, laboratory results, and zinc levels of the children included in the study were recorded. It was examined whether there were a difference between the groups in terms of the recorded data, especially zinc. Results: A total of 120 patients including 60 patients with bronchiolitis and 60 patients with pneumonia were included in the patient group, and 60 healthy children were included in the control group.