Primer immünyetmezliği olan hastalarda ilaç alerjisi
Drug allergy in primary immunodeficiency patients
- Tez No: 945952
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE UYSAL SOYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Altunova E., Primer İmmünyetmezlikli Hastalarda İlaç Alerjisi, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı. Uzmanlık Tezi. Ankara, 2025. Bu çalışma, primer immün yetmezlikli çocuklarda ilaç reaksiyonlarının sıklığını, klinik özelliklerini ve risk faktörlerini analiz etmek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Ocak 2022-Aralık 2024 arasında başvuran 820 hasta dahil edildi ve bu hastaların %7'sinde (n=58) şüpheli ilaç reaksiyonu tespit edildi. Toplam 68 ilaç reaksiyonu değerlendirildi. Tanısal algoritmalar sonucunda 11 hastada (%1.3) IgE aracılı, 8 hastada (%0.97) non-IgE aracılı ilaç alerjisi ve 11 hastada (%1.3) infüzyon reaksiyonu saptandı. İlaç alerjisi olan ve olmayan gruplar arasında yaş, cinsiyet, tanı yaşı ve izlem süresi açısından anlamlı fark bulunmadı. Ancak, ilaç alerjisi grubunda ailede immün yetmezlik öyküsü (%63.2 vs.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Altunova E., Drug Allergy in Primary Immunodeficiency Patients, Hacettepe University, Department of Child Health and Diseases. Specialization Thesis. Ankara, 2025. This study was conducted to analyze the frequency, clinical features and risk factors of drug reactions in children with primary immunodeficiency. 820 patients who applied between January 2022 and December 2024 were included in the study and suspicious drug reactions were detected in 7% (n=58) of these patients. A total of 68 drug reactions were evaluated. As a result of diagnostic algorithms, IgE-mediated drug allergy was detected in 11 patients (1.3%), non-IgE-mediated drug allergy in 8 patients (0.97%) and infusion reaction in 11 patients (1.3%). No significant difference was found between the groups with and without drug allergy in terms of age, gender, age at diagnosis and follow-up period. However, family history of immunodeficiency (63.2% vs.