Penisilin alerjisi persistansında etkili olan faktörler
Factors affecting penicillin allergy persistence
  1. Tez No: 892088
  2. Yazar: ŞAFAK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLE BERNA DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İstenmeyen ilaç reaksiyonları doktor reçetelerini ve pratiğini etkileyen ciddi bir toplum sağlığı sorunudur. İlaç aşırı duyarlılıklarına en sık neden olan ilaçlar arasında beta-laktam (BL) antibiyotikler ve nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar yer alır. Klinik pratikte BL antibiyotikler içerisinde en sık penisilin alerjisi ile ve her yaş grubunda karşılaşılmaktadır. Penisilin maruziyeti sonrası gelişen reaksiyonlar deri döküntüsü gibi hafif reaksiyonlardan anafilaksi gibi yaşamı tehdit edecek boyutta ciddi reaksiyonlara kadar çok geniş yelpazede olabilir. Bu yüzden bu ilaçların kullanımları gerek hekimler gerekse hastalarda tedirginlik yaratmaktadır. Birçok durumda gerçekten gerektiği halde penisilin yerine daha az etkili ve daha pahalı olan başka antibiyotikler kullanılmaktadır. Penisilin alerjisi olan bireylerin, ilaçlardan uzak durulması halinde, 5 yılda %50'sinde, 10 yılda %80'inde tolerans geliştiği gösterilmiştir fakat bu konudaki veriler kısıtlıdır. Diğer yandan hangi hastalarda deri testinin negatifleştiğine dair veri bulunmamaktadır. Her ne kadar penisilin alerjisinin persiste etme olasılığı sayısal olarak az olsa da, halen anafilaksi ve hatta ciddi/ölümcül anafilaksi nedenlerinin başında penisilin alerjileri yer almaktadır. Ölümcül sonuçları nedeniyle penisilin alerjisi persistansında etkili faktörlerin ortaya konması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Unintended drug reactions are a serious public health issue that affects doctors' prescriptions and practice. Drugs that cause drug hypersensitivity most commonly include beta-lactam (BL) antibiotics and nonsteroidal anti-inflammatory drugs. In clinical practice, among beta-lactam antibiotics, penicillin allergy is the most frequently encountered with in all age groups. Reactions occurring after penicillin exposure can range from mild reactions such as skin rashes to severe reactions that can be life-threatening, such as anaphylaxis. Therefore, the use of these drugs creates anxiety for both physicians and patients. In most cases, penicillin is replaced by other antibiotics that are less effective and more expensive than penicillin although it is really needed.