Topolojik D-uzayları üzerine
On topological D-spaces
- Tez No: 892118
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmasında, topolojik uzaylarda belirli örtü özelliklerini taşıyan ve çeşitli topolojik yapıların anlaşılmasına katkıda bulunan önemli bir kavram olan D-uzayları incelenmektedir. Bu çalışma, D-uzaylarının temel özelliklerini, bu uzayların çeşitli topolojik yapılarla ilişkilerini ve bu kapsamda elde edilen sonuçları ele almaktadır. Ayrıca, D-uzaylarının belirli topolojik oyunlardaki katkıları da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines D-spaces, an important concept in topological spaces characterized by specific covering properties and contributing to the understanding of various topological structures. The study addresses the fundamental properties of D-spaces, their relationships with different topological structures, and the results obtained within this context. Additionally, the contributions of D-spaces to certain topological games are also investigated.