Pediatrik atrial septal defekt (ASD) eğitiminde klasik yöntem ve animasyon yöntemi kullanılarak yapılan eğitimlerin öğrenme üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of traditional and animation-based education on learning in pediatric atrial septal defect (ASD) training
  1. Tez No: 892119
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL İREM BUDAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sağlık Eğitimi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, atrial septal defekt (ASD) eğitiminde klasik eğitim yöntemi ile animasyon temelli eğitim yönteminin öğrenme üzerindeki etkinliğini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören ikinci sınıf tıp öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Eğitim materyalleri olarak geleneksel ders anlatımları ve Vyond programı kullanılarak hazırlanmış animasyonlar kullanılmıştır. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış; bir grup klasik eğitim, diğer grup ise animasyon tabanlı eğitim almıştır. Araştırmanın başında ve sonunda uygulanan ön test ve son testlerle öğrencilerin bilgi düzeyleri ölçülmüş ve bu testlerin sonuçları SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi, klasik ve animasyon yöntemleri arasında öğrenme düzeylerindeki farklılıkları değerlendirmek için kullanılmıştır. Bulgular hem klasik hem de animasyon tabanlı eğitim yöntemlerinin bilgi artışını sağladığını göstermiştir. Ancak, klasik eğitim yöntemi son test sonuçlarında daha yüksek bir performans artışı sağlamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, kardiyoloji eğitiminde animasyon teknolojisinin geleneksel eğitim yöntemlerine bir tamamlayıcı olarak kullanılabileceği ve öğrenci ilgisini artırmada etkili olabileceği tespit edilmiştir. Çalışmanın sınırlılıkları arasında küçük örneklem büyüklüğü, kısa eğitim süresi ve katılımcıların başlangıç bilgi düzeylerinin tam olarak ölçülememesi yer almaktadır. Gelecekteki araştırmalar için, daha geniş katılımcı grupları ve uzun süreli takip çalışmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to compare the effectiveness of traditional education and animation-based education methods on learning in atrial septal defect (ASD) education. The study was conducted with second-year medical students at Gazi University Faculty of Medicine. Traditional lectures and animations prepared using the Vyond program were used as educational materials. Participants were randomly divided into two groups: one group received traditional education, while the other group received animation-based education. Pre-tests and post-tests were administered at the beginning and end of the study to measure students' knowledge levels, and the results of these tests were analyzed using the SPSS program. The Wilcoxon Signed-Rank Test and the Mann-Whitney U Test were used to assess the differences in learning levels between the traditional and animation methods. The findings showed that both traditional and animation-based education methods led to an increase in knowledge. However, the traditional education method resulted in a greater improvement in post-test performance. Based on these results, it was determined that animation technology could be used as a complement to traditional teaching methods in cardiology education and could be effective in increasing student engagement. The limitations of the study include a small sample size, a short education period, and the inability to fully measure participants' initial knowledge levels. For future research, larger participant groups and long-term follow-up studies are recommended.