Amatör çalgı eğitiminde toplu çalmanın motivasyona etkisi (çello orkestrası örneği)
The effect of group playing on motivation in amateur instrument training (cello orchestra example)
- Tez No: 892136
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM YILDIRIM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, amatör çalgı eğitimi alan bireylerde toplu müzik yapmanın motivasyon düzeylerine etkisini saptamaya yönelik betimsel yönteme dayalı ilişkisel tarama modeli çalışmasıdır. Bu çalışmada, keşfedici korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı bünyesinde oluşturulan Çello Orkestrası'nda yer alan 43 amatör katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılara Google Forms aracılığı ile anket uygulanmış olup; anket soruları üç ana başlıkta toplanmıştır. Ayrıca amatör çalgı eğitimi alan bireylerin, farklı değişkenlerle toplu çalmanın motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, amatör çalgı eğitimi alan bireylerin, toplu müzik yaparken konserlere katılım sıklığının, çalışma süresinin, çalgı ile olan motivasyonunun, yeni arkadaşlıklar kurma imkanının, eğitim düzeyi, sertifika alma durumunun motivasyon düzeyine etkilerinin anlamlı bir fark yarattığı sonucu elde edilmiştir. Bu veriler doğrultusunda, amatör çalgı eğitimi veren eğitmenlerin, bireysel çalgı eğitiminin yanı sıra toplu çalgı eğitimi için ayrıca zaman ayırması ve ortam oluşturulması, amatör çalgı eğitiminde orkestralarda çalmanın yaygınlaşması için özellikle belediyelerin öncü olması önermiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a relational screening model study based on the descriptive method to determine the effect of motivation levels of individuals receiving amateur instrument training while making collective music. In this study, exploratory correlational research design was used. The study group of the research consists of 43 amateur participants in the Cello Orchestra formed within the Department of Music Education at Gazi University. A survey was administered to the participants via Google Forms; The survey questions were collected under three main headings. In addition, a correlation analysis was conducted to reveal the relationship between different variables and the motivation levels of collective playing of individuals receiving amateur instrument training. According to the findings obtained in the research, it was concluded that the effects of the frequency of participation in concerts, working time, motivation with the instrument, the opportunity to make new friendships, education level, and certificate status on the motivation level of individuals receiving amateur instrument training while making collective music make a significant difference. In line with these data, it is suggested that instructors who provide amateur instrument training should allocate time and create an environment for group instrument training as well as individual instrument training, and that municipalities, in particular, should be pioneers in making playing in orchestras widespread in amateur instrument training.