Yüksek dayanımlı strenx 700MC yapısal çeliğin gaz metal ark kaynak kabiliyeti
Gas metal arc weldability of high strength strenx 700MC structural steel
  1. Tez No: 892137
  2. Yazar: SERHAT AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Düşük alaşımlı yüksek dayanımlı ailenin önemli bir üyesi olan Strenx 700MC çeliği soğuk şekil alma kabiliyetleri, esnemeye karşı mukavemetleri, aşınmaya dirençleri ve iyi kaynak edilebilirlik özellikleriyle ön plana çıkarlar. Bu nitelikler onların taşımacılık, vinç ve madencilik araçlarının ve makinelerin imalatında maliyeti düşürdüklerinden dolayı kullanılmalarını ideal kılmaktadır. Bu nedenle Strenx 700MC çeliklerinin benzer ve farklı metallerle kaynaklanabilirliği çok önemlidir. Strenx 700MC çeliklerinin birleştirmelerinde geleneksel ergitmeli kaynak yöntemleri kolaylıkla kullanılabilir. Temel problem; birleştirmenin ana metale ait üstün mekanik özellikleri termal çevrime bağlı olarak kısmi kayba uğramasıdır. Bu sebeple yüksek dayanımlı çeliklerin kaynağı ile ilgili araştırmalar çeşitli alanlarda yoğunlaşmıştır. GMAK, gaz altı ark kaynağı, otomasyona kolayca uyarlanabilmesi sebebiyle en çok kullanılan yöntemdir. v Bu çalışmada Strenx 700MC çeliğin GMAK kabiliyetinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, Strenx 700MC çeliğin AISI304 paslanmaz çelikle kaynak kabiliyetinin araştırılması hedeflenmiştir. Birleştirmelerin özellikleri çekme testi ve sertlik ölçümüyle, şekillendirilebilirlikleri ise üç nokta eğme deneyi ile tespit edilmiştir. Ayrıca birleştirmelerin mikroyapısı ve test numunelerinin kırılma yüzeyleri incelenmiştir. Böylece mikroyapının birleştirmenin mekanik özellikleri üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Strenx 700MC çeliğinin birbiriyle GMAK yöntemiyle fluks özlü kaynak ilave telinden faydalanılarak birleştirilmiştir. Strenx 700MC-Strenx 700MC çelik çifti birleştirmesinin dayanımı ve şekillendirilebilirliği kabul edilebilir aralıkta bulunmuştur. Strenx 700MC-AISI304 paslanmaz çelik çiftinin östenitik paslanmaz ilave metalden faydalanılarak GMAK yöntemiyle başarıyla birleştirildiği ve siyahbeyaz kaynaklı birleştirmenin dayanımının ve şekillendirilebilirliğinin kabul edilebilir aralıkta olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Strenx 700MC steel, an important member of the low-alloy high-strength family, stands out with its cold forming abilities, resistance to stretching, abrasion resistance and good weldability properties. These properties make them ideal for use in the manufacturing of transportation, crane and mining vehicles and machinery, as they reduce costs. For this reason, the weldability of Strenx 700MC steels with similarly and dissimilarly metals is very important. Conventional fusion welding methods can be easily used in joining Strenx 700MC steels. The basic problem: the superior mechanical properties of the base metal of the joint are partially lost due to thermal cycling. For this reason, research on the welding of high-strength steels has been concentrated in various areas. GMAW, gas metal arc welding, is the most commonly used method because it can be easily adapted to automation. vii The goal of this study was to investigate the GMAW ability of Strenx 700MC steel. Additionally, it was aimed to investigate the weldability of Strenx 700MC steel with AISI304 stainless steel. The properties of the weldment were determined by tensile test and hardness measurement, and their formability was determined by three-point bending test. Additionally, the microstructure of the weldment and the fracture surfaces of the test samples were examined. Thus, the effect of the microstructure on the mechanical properties of the joint was determined. Strenx 700MC couple was joined with the GMAW method using flux-cored welding filler wire. While the strength and ductility of the Strenx 700MC-Strenx 700MC steel couple weldment were found to be within the acceptable range. It has been determined that the Strenx 700MC-AISI304 stainless steel dissimilar steel weldment has been successfully joined by the GMAW method using austenitic stainless filler metal and that the strength and ductility of the black-white welded samples are within the acceptable range.