The Egyptian lobby in the United States and its activities after the 2011 revolution
ABD'deki Mısır lobisi ve 2011 Devrimi sonrası faaliyetleri
- Tez No: 892195
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. OZAN ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Ocak 2011 devriminden 2022'ye kadar Washington, D.C.'deki Mısır lobisinin faaliyetlerini, ABD Adalet Bakanlığı web sitesindeki Yabancı Temsilciler Kayıt Yasası (FARA) veritabanından alınan verileri kullanarak incelemektedir. Mısır hükümeti ile çeşitli lobi firmaları arasındaki sözleşmeler ve bu sözleşmelere dahil olan kişilerin profilleri de dahil olmak üzere 225'ten fazla belgeyi analiz ederek, etkili lobinin ABD politikasını ve Mısır algılarını şekillendirme çabalarına ışık tutuyoruz. 2011 devriminden sonra, Mısır lobisi özellikle aktif hale geldi ve ABD yardımını sürdürmeye ve Mısır'ın uyumluluk derecelendirmelerini yeniden oluşturmaya odaklandı. Devrimden sonra geçici olarak Mısır'ı yöneten Yüksek Askeri Konsey (SCAF), önde gelen lobi firmalarını istihdam etti ve Kongre üyeleri ve Beyaz Saray da dahil olmak üzere etkili ABD siyasi figürleriyle bağlantılar kurdu. Ancak, Muhammed Mursi'nin başkanlığı sırasında (2012-2013), başarılı lobi satışlarında önemli bir düşüş gözlemlendi ve bu da ABD'de Müslüman Kardeşler'in güçlü bir etkiye sahip olduğu iddialarını çürüttü. Lobicilik çabaları, 2013'teki Rabia el-Adeviye katliamından sonra yoğunlaştı. Amaçları, Mısır'ın uluslararası imajını güçlendirmek ve Cumhurbaşkanı Sisi'yi demokrasi ve istikrarın şampiyonu olarak göstermekti. Çalışmamız ayrıca, ortaya çıkan medya tarafından vurgulanan, önemli bir oyuncu olan Mısır Genel İstihbaratı'nın bu lobi faaliyetlerinde oynadığı önemli rolü de gün yüzüne çıkarıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the activities of the Egyptian lobby in Washington, D.C., from the January 2011 revolution to 2022 using data from the Foreign Agents Registration Act (FARA) database on the U.S. Department of Justice website. By analyzing more than 225 documents, including contracts between the Egyptian government and various lobbying firms and profiles of individuals involved in these contracts, we shed light on the influential lobby's efforts to shape U.S. policy and perceptions of Egypt. After the 2011 revolution, the Egyptian lobby became particularly active, focusing on maintaining U.S. aid and reestablishing Egypt's compliance ratings. The Supreme Military Council (SCAF), which temporarily governed Egypt after the revolution, employed prominent lobbying firms and established contacts with influential U.S. political figures, including members of Congress and the White House. However, during Mohamed Morsi's presidency (2012-2013), a significant decrease in successful lobbying sales was observed, refuting claims of a strong Muslim Brotherhood influence in the United States. Lobbying efforts intensified after the Rabaa al-Adawiyya massacre in 2013. Their goal was to bolster Egypt's international image and portray President Sisi as a champion of democracy and stability. Our study also brings to light the Egyptian General Intelligence's significant role in these lobbying activities, a key player whose involvement was underscored by the emerging media.