The Egyptian women on screen: Faten Hamama and the gendered spaces of the Egyptian cinema; 1950s to 1970s.
Beyazperdedeki Mısırlı kadınlar: Faten Hamama ve Mısır sinemasının cinsiyetlendirilmiş mekanları, 1950'lerden 1970'lere
- Tez No: 782238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAT ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma, modern Mısır'ın kentsel ve kırsal mekanlarındaki toplumsal cinsiyet düzeninin ve Mısırlı kadınların rollerindeki sürekliliklerin ve değişimlerin 1950'lerde, 1960'larda ve 1970'lerde Mısır sinemasında nasıl temsil edildiğini incelemektedir. Hayatın sanata benzediğini varsayarsak, kadınların rollerini nasıl yerine getirdiklerini ve erkeklere hangi görevlerin yüklendiğini, kadınların feminizm ve toplumsal cinsiyet eşitliği adına yaptıkları eylemleri görmek kolaydır. Erken 1950'ler ve geç 1970'ler arasındaki dönem boyunca hem Mısır sinemasında hem de toplumda toplumsal cinsiyet kavramlarına ilişkin spesifik konumu belirlemek için bu çalışmada ünlü Mısırlı oyuncu Faten Hamama'nın oynadığı on film incelenecektir. Bu çalışma ve Faten Hamama'nın filmlerinin analizi sonucunda, gerek şehirlerde gerekse kırsal alanlarda Mısırlı kadınların erkeklerden ayrıldığı ve sosyal, ekonomik, politik, eğitimsel ve diğer düzeylerde birçok haktan mahrum bırakıldığı sonucuna varılabilir. Kentli Mısırlı kadınların haklarını kırsal kesimdeki Mısırlı kadınlardan nispeten daha iyi alabildiği görülse de, kentli kadınlar bile ayrımcılığa maruz kalmakta ve birçok düzeyde haklarının bir kısmını alamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines how the gender order in the urban and rural spaces of modern Egypt and the continuities and changes in the roles of Egyptian women were represented in the Egyptian cinema of the 1950s, 1960s, and 1970s. Assuming that life resembles art, it is simple to see how women carried out their roles and what duties were put on males, and the actions taken by women in support of feminism and gender equality. In order to determine the specific position on gendered concepts throughout the period between the early 1950s and the late 1970s, both in the Egyptian cinema and society, this study will analyze ten films in which the famous Egyptian actress Faten Hamama stars. As a result of this study and analysis of Faten Hamama's films, it can be concluded that Egyptian women, whether in cities or rural areas, have been separated from men and denied several rights on the social, economic, political, educational and other levels. Although it appears that urban Egyptian women may obtain their rights relatively better than rural Egyptian women, even urban women suffer from discrimination and they are also deprived of some of their rights at various levels.