A posthuman vision in C. S. Lewis's the Chronicles of Narnia
C. S. Lewis'in Narnia Günlükleri: Posthümanist bir bakış
- Tez No: 892200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KYRİAKİ ASIATIDOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Posthümanizmde,“post”, insanın kendi kendine yeten, dışlayıcı ve sınırlı olduğu yönündeki uzun süredir devam eden hümanist anlayışlarla ontolojik bir kopuşu ifade eder. Posthümanistler, insan öznelliğini ayrıcalıklı kılmak yerine biyolojik ve sosyal hiyerarşileri bozmaya çalışırlar. Bu tez, C.S. Lewis'in Narnia Günlükleri'ndeki üç fantastik öyküsünü: Büyücünün Yeğeni (1955), Cadı Aslan ve Dolap (1950), Son Savaş (1956), yabancılaşma, hayvanlık, edebi coğrafya ve topografya kavramlarını Posthümanizim teorisi ile inceler. Birinci bölüm Posthümanist bakış açısıyla türlerin yabancılaşması ve önemli kimlik sorunlarını analiz eder. Bu bağlamda, Deleuze ve Guattari'nin içkinlik ve köksap felsefelerinin Posthüman üzerindeki etkisini tartışarak, Posthümanizm ile içkinlik ve köksap felsefeleri arasındaki teorik ve yaratıcı bağlantıları ortaya koyar. Lewis'in, hümanizmin dayattığı hiyerarşileri yıkarak, posthüman çağda tüm türlerin birbiriyle bağlantılılığını nasıl ortaya koyduğunu gösterir. İkinci bölüm, tüm türlerin hayvanlık teorisi ışığında ilişkisini analiz eder. Üçüncü bölüm, edebiyat ile yer ve zaman, kartografya ve Bakhtin'in kronotop fikirleri arasındaki ilişkiyi inceler, Lewis'in coğrafi varlıkları ve haritalandırmayı kullanarak doğa sonrası bir dünya kurduğunu, coğrafyanın insan sonrası öznelliğin oluşumuna katkısını ortaya koyar. Tüm bunları göz önünde bulundurarak bu çalışma türler arasındaki bütün ayrımları kaldırarak Narnia Günlükleri'nde insan sonrası durumun izini sürer ve bunu yaparkende insan ve insan olmayan bütün türler arasındaki geçirgenlik durumu ortaya koyularak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Posthumanism,“post”indicates an ontological break with long-standing humanist understandings of the human being as self-contained, exclusive, and limited. Rather than privileging human subjectivity posthumanists seek to disrupt biological and social hierarchies. This thesis examines C.S. Lewis's three fantastic stories from The Chronicles of Narnia: The Magician's Nephew (1955), The Witch Lion and Wardrobe (1950), The Last Battle (1956) concept of alienation, animality, and literary geography and topography with the theory of Posthumanisim. The first chapter analyzes the alienation of species and significant identity problems by Posthumanist philosophies. In this respect, by discussing the impact of Deleuze's and Guattari's philosophy of immanence and rhizome on the Posthuman reveals theoretical and creative connections between Posthumanism and the philosophies of immanence and rhizome. It shows how Lewis reveals the interconnectedness of all species in the Posthuman era by breaking down the hierarchies imposed by humanism. The second chapter analyzes the relationship of all species in the light of animal theory. The third chapter examines the relationship of literature and place and time, cartography and Bakhtin's chronotope ideas, it reveals that Lewis constructs a Post-nature world by using geographical entities and mapping, contributing on the formation of the geography's Posthuman subjectivity. Bearing in mind all of these, this thesis trace the Posthuman situation in The Chronicles of Narnia, which removes all distinctions between species, and in doing so, thesis discusses the permeability between all human and non-human species revealed with Posthuman subjectivity.