Sporcularda beslenme okuryazarlığı ve yeme davranışının incelenmesi
The examination of nutrition literacy and eating behavior in athletes
  1. Tez No: 892203
  2. Yazar: BUSE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, sporcuların beslenme okuryazarlığı seviyelerini ve yeme davranışlarını inceleyerek, sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmelerine ve spor performanslarını artırmalarına katkıda bulunmaktır. Çalışmamız 174 gönüllü milli sporcu (%59,2'u erkek, %40,8'ı kadın) ile web tabanlı anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Uygulanan anketle sosyodemografik özellikler, beslenme okuryazarlığı düzeyi (Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı), yeme davranışı düzeyi (Üç Faktörlü Yeme Anketi) ile ilgili veriler toplanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %74.2'si bir diyetisyenle çalışmakta ve üniversite mezunları medyadan duyduğu beslenme bilgilerini lise mezunlarına oranla daha fazla reddetmektedir (p=0,022).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the nutrition literacy and eating behaviors of athletes, increase awareness on these subjects, and obtain new scientific data in this field. This thesis can contribute to the improvement of dietary habits crucial for sports performance and healthy living by evaluating athletes' nutrition habits and literacy, as well as by examining athletes' eating behaviors to identify potential issues and solutions, thus assisting athletes in adopting a healthier lifestyle. This thesis could also contribute to the field of sports nutrition and pave the way for further research. The study was conducted with 174 volunteer national athletes (59,2% male, 40,8% female) through a web-based survey. Socio-demographic characteristics, nutrition literacy level (Adult Nutrition Literacy Assessment Tool), and eating behavior level (Three-Factor Eating Questionnaire) data were collected through the implemented survey. Of the participants, 74,2% were working with a dietitian, and university graduates were found to reject nutrition information heard from the media more than high school graduates (p=0,022).