Sporcularda sporcu beslenme bilgisi farkındalığı ve sporcu beslenme davranışlarının araştırılması
The study of nutrition knowledge awareness and nutritional behaviors in athletes
- Tez No: 960690
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN HAZAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, elit sporcuların sporcu beslenme bilgisi konusunda farkındalıklarını ve sporcu beslenme davranışlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma, en az üç yıldır lisanslı olarak spor yapan, Türkiye'de yaşayan 399 sporcu ile yürütülmüştür. Katılımcılara Sporcu Beslenme Bilgisi Farkındalığı Ölçeği ve Sporcu Beslenme Davranış Ölçeği uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerde ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri verilmiştir. Daha sonra verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro–Wilk testi sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş, analizde; tek yönlü karşılaştırmalar için ANOVA, post-hoc çoklu karşılaştırmalar için Tukey, independent samples t test, pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p 0.05). Lisans süresi ve vücut kitle indeksi değişkenleri ile SBBFÖ ve SBDÖ puanlarında anlamlı farklılıklar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: This study aims to investigate the awareness of sports nutrition knowledge and the dietary behaviors of professional athletes. Method: The study was conducted with 399 athletes who have been licensed and practicing sports for at least three years, residing in Turkey. The participants were administered the Athlete Nutrition Knowledge Awareness Scale and the Athlete Nutrition Behavior Scale. In descriptive statistics, the mean, standard deviation, minimum, and maximum values were provided. Then, whether the data showed a normal distribution was evaluated based on the results of the Shapiro–Wilk test. It was determined that the data showed a normal distribution, and in the analysis, one-way ANOVA, Tukey for post-hoc multiple comparisons, independent samples t-test, and Pearson correlation test were used. The significance level of p 0.05). Significant differences were found in SBBFÖ and SBDÖ scores with the variables of license duration and body mass index.