Oyunlaştırma yaklaşımının 5. sınıf öğrencilerinin yazma becerisi, yazma tutumu ve yazma motivasyonuna etkisi
The effect of gamification approach on 5th grade students' writing skills, writing attitudes and writing motivation
  1. Tez No: 892204
  2. Yazar: ASENA BUKET AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ONUR KAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı oyunlaştırma yaklaşımının 5. sınıf öğrencilerinin yazma becerisi, yazma tutumu ve yazma motivasyonuna etkisini incelemektir. Çalışmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022- 2023 eğitim öğretim yılında Bursa ilinde Yıldırım ilçesine bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören 62 5. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri için yazma tutum ölçeği, yazma motivasyon ölçeği ve yazılı anlatım dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Elde edilen veriler Bağımsız Gruplar t Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Friedman Testi ve İki Yönlü Anova Testi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda yazma beceri ve yazma tutumu puanlarının oyunlaştırma yaklaşımıyla etkinlikler gerçekleştirilen deney grubu öğrencileri lehine anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Yazma motivasyonu puanlarının deney ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of gamification approach on 5th grade students' writing skills, writing attitudes and writing motivation. A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used in the study. The study group of the research consists of 62 5th grade students studying at a public school in Yıldırım district of Bursa in the 2022-2023 academic year. Writing attitude scale, writing motivation scale and written expression rubric were used for the data of the research. The data obtained were analyzed with Independent Groups t Test, Wilcoxon Signed Rank Test, Friedman Test and Two-Way ANOVA Test. As a result of the research, it was determined that writing skill and writing attitude scores showed a significant difference in favor of the students in the experimental group, where activities were carried out with the gamification approach. It was concluded that writing motivation scores did not show a significant difference between the experimental and control groups.