Şeker pancarında farklı iklim değişikliği senaryolarında verim tepkilerinin lıntul-multıcrop modeli ile simüle edilmesi
Simulation of yield responses in sugar beet under different climate change scenarious using the lintul multi̇crop model
  1. Tez No: 892242
  2. Yazar: BAYRAM ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEFİDE KIZILDENİZ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda atmosferik CO2 düzeylerindeki artışa bağlı olarak iklim değişikliği, küresel sıcaklık artışı ve su kaynaklarında azalma gibi çevresel değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimlerin tarım ürünleri üzerindeki etkilerini önceden tahmin etmek, adaptasyon ve önlemler almak açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma, Türkiye'nin 10 farklı ilinde gerçekleştirilen şeker pancarı yetiştiriciliği üzerinde iklim değişikliğinin etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. LINTUL-MULTICROP bitki modeli kullanılarak, mevcut iklim koşulları ve sıcaklık artış senaryoları (2°C ve 4°C) ile CO2 seviyesinin 200 ppm artırıldığı durumlarda verim, bitki gelişimi ve su ihtiyacı analizi yapılmıştır. Bulgular, sıcaklık artışının çıkış günü ve örtü düzeyinde azalma, hasat süresinde ise artış göstermektedir. CO2 artışının tüm bölgelerde verimi artırdığı gözlemlenmişken, sıcaklık artışının Csa iklim sınıfındaki illerde verim kaybına yol açtığı belirlenmiştir. Afyonkarahisar, sıcaklık artışında en yüksek verimi elde ederken, Malatya CO2 artışı senaryosunda en yüksek verimi sağlamıştır. Sonuç olarak, Türkiye'nin farklı bölgelerinde artan sıcaklık, şeker pancarındaki gelişim sürelerini kısaltmakta ve su ihtiyacını artırmaktadır; ancak CO2 artışı verim artışına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, environmental changes such as climate change, global temperature increase and decrease in water resources have been experienced due to the increase in atmospheric CO2 levels. Predicting the effects of these changes on agricultural products is of great importance in terms of adaptation and taking precautions. The study aims to examine the effects of climate change on sugar beet cultivation carried out in 10 different provinces of Türkiye. Using the LINTUL-MULTICROP plant model, yield, plant development and water requirement analyses were carried out under current climate conditions and temperature increase scenarios (2°C and 4°C) and when CO2 level was increased by 200 ppm. The findings show that temperature increase decreases day of emergence and cover level and increases harvest time. While it was observed that CO2 increase increased yield in all regions, it was determined that temperature increase caused yield loss in provinces in Csa climate class. While Afyonkarahisar obtained the highest yield with temperature increase, Malatya provided the highest yield with CO2 increase scenario. As a result, increasing temperature in different regions of Türkiye shortens the development periods of sugar beet and increases water requirement. However, increasing CO2 leads to increased efficiency.