Homological algebra for minimal euler characteristics for certain manifolds
Bazı çokkatlılarda minimum euler karakteristiği için homoloji cebiri
- Tez No: 892243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Belirli bir G grubu için, cebirsel topolojideki açık problemlerden biri, temel grubu G olan bir çokkatlı M'nin minimal Euler karakteristiğini belirlemektir. Eğer M, (n − 1)-bağlantılı evrensel örtüye sahip 2n-boyutlu bir çokkatlı ise, Adem ve Hambleton minimal Euler karakteristiği için q_2n(G) invariyantını tanımlarlar ve bu invariyant için üst ve alt sınırlar verirler. Bu tezde amacımız, Adem ve Hambleton'un [2, Theorem A]'teki bu kestirimini açıklamaktır. Özellikle, bu kestirim için gerekli olan Ext, Tor ve stabil kategorideki Heller kayması gibi temel homolojik cebir araçlarını inceledik.
Özet (Çeviri)
For given group G one of the open problems in algebraic topology is determining the minimal Euler characteristics of a manifold M which has the fundamental group G. If M is 2n-dimensional manifold and has (n − 1)-connected universal cover, Adem and Hambleton define the invariant q_2n(G) for the minimal Euler characteristic and they give an upper and lower bound for this invariant. In this thesis, our aim is to expound this estimation of Adem and Hambleton in [2, Theorem A]. In particular, we have studied the underlying homological algebraic tools, such as Ext, Tor and Heller shift in the stable category, which are necessary for this estimation.