Tenis sporcularında core kuvvet çalışmalarının fms skorlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of core strength training on fms scores in tennis athletes
  1. Tez No: 892247
  2. Yazar: ÜNAL GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, İstanbul ilinde özel bir spor kulübünde oynayan tenis sporcularında core kuvvet egzersiz programlarının fonksiyonel hareket analizine olan etkileri üzerine araştırılmıştır. Çalışmaya toplamda 40 gönüllü katılmıştır. Katılımcılar core kuvvet grubu (CG) (n=20) ve kontrol grubu (KG) (n=20) olarak ikiye ayrılmıştır. CG'de yer alan 20 katılımcının yaş ortalamasının 15,15±0,81 yıl, vücut ağırlığı 42,36±2,21 kg. ve boy uzunluğu ise 140,25±8,41 cm. olarak tespit edilmiştir. KG verileri ise; yaş ortalaması 14,87±0,88 yıl, vücut ağırlığı 42,63±1,96 kg. ve boy uzunluğu ise 138,81±7,91 cm. olarak tespit edilmiştir. Çalışmada, her iki grupta bulunan sporculara ön-son test olarak boy-kilo, uzan-eriş, Y-denge, mekik, plank ve FMS testleri alınmış ve CG'ye 8 hafta boyunca haftada 2 gün core kuvvet antrenmanı uygulanmıştır. Analizler sonucunda; uzan-eriş (t=4,565, p,05), Y-denge sol ayak (t=0,274, p>,05) için farklılık bulunmamıştır. Çalışma sonucunda core kuvvet egzersiz programlarının sporcularda FMS skorları üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Sporcularda kuvvet antrenmanlarına ek olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler Tenis, fonksiyonel hareket analizi, core, kuvvet antrenmanı
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of core strength exercise programmes on functional movement analysis in tennis athletes playing in a private sports club in Istanbul. A total of 40 volunteers participated in the study. The participants were divided into two groups as core strength group (CG) (n=20) and control group (CG) (n=20). The mean age of the 20 participants in the CG was 15.15±0.81 years, body weight was 42.36±2.21 kg and height was 140.25±8.41 cm. The mean age was 14,87±0,88 years, body weight was 42,63±1,96 kg and height was 138,81±7,91 cm. In the study, height-weight, reach-reach, Y-balance, sit-up, plank and FMS tests were taken as pre-post tests and core strength training was applied to CG 2 days a week for 8 weeks. As a result of the analyses, statistically significant differences were found for sit and reach (t=4,565, p.05), Y-balance left foot (t=0,274, p>.05). As a result of the study, it was determined that core strength training programmes were effective on FMS scores in athletes. It is thought that it can be used in addition to strength training in athletes. Keywords Tennis, functional movement screen, core, strength training