Enrichment of cell cycle phases of synchronized estrogen receptor-positive cell models derived from breast adenocarcinomas
Meme adenokarsinomlarından elde edilen senkronize östrojen reseptörü pozitif hücre modellerinin hücre döngüsü fazlarının zenginleştirilmesi
- Tez No: 892248
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
17β-östradiyol (E2), dolaşımdaki ana östrojen hormonu olarak meme dokusunun büyümesi, farklılaşması ve işlevi için kritik bir sinyal faktörüdür. E2'nin meme dokusu üzerindeki etkileri başlıca östrojen reseptörü α (ERα) aracılığıyla sağlanır ve E2-ERα sinyalindeki düzensizlikler meme kanserinin başlamasına/ilerlemesine ve tedavilere karşı dirence katkıda bulunur. Meme kanseri hücre hatları in vitro model sistemleri olarak, hücresel olaylar, ilaç keşfi ve ilaç direnci konusunda paha biçilemez içgörüler sağlar. ERα sentezleyen hücre hatları arasında, MCF7 ve T47D hücreleri, E2-ERα tarafından aracılık edilen hücresel çoğalmayı koordine eden hücre döngüsü fazlarına özgü moleküler olayları açıklamak için yaygın olarak kullanılır. Hücre döngüsü fazlarında zenginleştirilmiş popülasyonlar oluşturmak için kullandığımız çeşitli yaklaşımlarla elde ettiğimiz değişken sonuçlar nedeniyle, MCF7 ve T47D hücrelerinde, etkili bir hormon çekilim yaklaşımı olan kömür dekstranla muamele edilmiş fetal sığır serumu, yani CD-FBS'yi tek başına veya DNA replikasyon inhibitörü olan fazla timidin ve/veya mikrotübül zehri olan nokodazol ile birlikte kullanarak hücre döngüsü senkronizasyonuna bağlı faz zenginleştirmesini yeniden değerlendirmek istedik. Hormon çekiliminin hem MCF7 hem de T47D hücrelerini G0/G1 fazında senkronize ettiğini bulguladık. CD-FBS'ye E2 ilave edilmesi S faz popülasyonunu zenginleştirmekte; nokodazol ve nokodazol ile birleştirilmiş mitotik silkeleme ise MCF7 hücrelerinin sırasıyla G2/M ve M faz popülasyonlarını artırmaktadır. Ancak, çift timidin bloğu yaklaşımıyla birlikte nokodazol veya nokodazol ile birleştirilmiş mitotik silkeleme, T47D hücrelerinin S, G2/M veya M faz popülasyonlarını zenginleştirmede daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
17β‐estradiol (E2), the main circulating estrogen hormone, is a critical signaling factor for the growth, differentiation, and function of the breast tissue. The effects of E2 on the breast tissue are primarily mediated by the estrogen receptor α (ERα) and deregulation of the E2-ERα signaling contributes to the initiation/progression of breast cancer and resistance to treatments. Breast cancer cell lines as in vitro model systems provide invaluable insight into cellular events, drug discovery, and drug resistance. Among ERα-synthesizing cell lines, MCF7 and T47D cells are widely used to elucidate cell cycle phase-specific molecular events that coordinate cellular proliferation mediated by E2-ERα. Due to variable results in generating phase-enriched populations with various approaches, we wanted to reassess cell cycle synchronization-coupled phase enrichment with charcoal dextran-treated fetal bovine serum, CD-FBS, as an effective hormone withdrawal approach, alone or in combination with excess thymidine, as a DNA replication inhibitor, and/or nocodazole, a microtubule poison, in MCF7 and T47D cells. We find that hormone withdrawal synchronizes both MCF7 and T47D cells at the G0/G1 phase. Supplementation of CD-FBS with E2 enriches the S phase population and together with nocodazole and nocodazole-coupled mitotic shake-off augments the G2/M and M phase populations, respectively, of MCF7 cells. However, the double thymidine block approach with nocodazole or nocodazole-coupled mitotic shake-off is more effective in enriching S, G2/M, or M phase populations of T47D cells.