Contributions of E3 ubiquitin-protein ligase TRIM33 toCXXC5-mediated gene expressions
E3 ubikitin-protein ligaz TRIM33'ün CXXC5 tarafındandüzenlenen gen ifadelerine katkıları
- Tez No: 892250
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT MUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dolaşımdaki ana östrojen hormonu olan 17β-östradiyol (E2), mitojenik bir faktör olarak görev yaptığı meme dokusu da dahil olmak üzere çeşitli dokularda birçok fizyolojik ve patofizyolojik olayın düzenlenmesinde önemli rol oynar. E2, göğüs dokusunda etkilerini, hücresel proliferasyonu, hareketlilik ve hücre ölümü için önemli olan genlerin ekspresyonunu düzenleyen transkripsiyon faktörü östrojen reseptörleri α ve β'ya (ER'ler) bağlanarak gösterir. Önceki çalışmalarımız E2-ERα sinyal yolağının CXXC5 ifadesini düzenlediğini göstermiştir. CXXC5, DNA'ya bağlanarak epigenetik ve transkripsiyon faktörü olarak görev yapar. CXXC5 hücresel çoğalmaya ve farklılaşmaya katkıda bulunmasına rağmen etki mekanizmaları belirsizdir. CXXC5 etkisini anlamayı amaçlamaya yönelik devam eden çalışmalarımız, CXXC5'in hücre döngüsüne bağlı sentezinin, bir meme adenokarsinomundan türetilmiş MCF7 hücrelerinin hücre döngüsündeki S fazı geçişine katıldığını göstermektedir. CXXC5'in ubikitine olduğunu ancak ubikuitin-proteazom yolu yoluyla yıkımının hücre döngüsü fazlarından bağımsız olduğunu bulduk. CXXC5 ubikitinlenmesinin altında yatan mekanizmayı araştırmak için, tez çalışmalarımda, her ikisi de daha önce BioID-MS kullanarak CXXC5'in olası etkileşimcileri olarak tanımladığımız E3 ubikuitin-protein ligazları TRIM25 ve TRIM33'ün CXXC5'in yaygınlaşması üzerindeki rollerini araştırdım. Yalnızca TRIM33'ün CXXC5'in DNA bağlama alanı olan CXXC alanıyla etkileşime girdiğini doğruladım. Bununla birlikte, TRIM33'ün CXXC5'in ubikitinlenmesini veya yıkımını etkilemediğini ancak CXXC5 aracılığıyla düzenlenen gen ifadelerine katkıda bulunduğunu gösterdim. Bu bulgular TRIM33'ün CXXC5 için transkripsiyonel bir ortak düzenleyici olarak görev yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
17β-estradiol (E2), the main circulating estrogen hormone, plays important roles in regulating many physiological and pathophysiological events in varying tissues including the breast tissue where it acts as a mitogenic factor. E2 exerts its effects in the breast tissue by binding to the transcription factor estrogen receptors α and β (ERs) which regulates the expression of genes important for cellular proliferation, motility, and death. Our previous studies showed that the E2-ERα signaling regulates CXXC5 expression. CXXC5 acts as an epigenetic and transcription factor by binding to DNA. Although CXXC5 contributes to cellular proliferation and differentiation, its action mechanisms are unclear. Aimed at understanding CXXC5 action, our ongoing studies suggest that cell cycledependent synthesis of CXXC5 participates in the transition of MCF7 cells derived from a breast adenocarcinoma to the S phase in the cell cycle. We find that CXXC5 is ubiquitinated but its degradation through the ubiquitin-proteasome pathway is independent of cell cycle phases. To assess the underlying features of CXXC5 ubiquitination, my thesis studies initially explored the roles of E3 ubiquitin-protein ligases TRIM25 and TRIM33, both of which we had previously identified using BioID-MS as possible interactors of CXXC5, on the ubiquitination of CXXC5. I verified that only TRIM33 interacts with the DNA binding CXXC domain of CXXC5. However, TRIM33 does not appear to affect the ubiquitination or degradation of CXXC5 but contributes to CXXC5-mediated gene expressions. These findings suggest that TRIM33 acts as a transcriptional co-regulator for CXXC5.