Üniversite öğrencilerinin devamsızlık eğilimleri: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi örneği
Absenteeism trends of university students: The case of Karamanoğlu Mehmetbey University
- Tez No: 892253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SELVİTOPU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin devamsızlık eğilimlerini incelemektir. Betimsel tarama modelinde nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 20996 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin farklı birimlerinden olmak üzere 1455 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve“Devamsızlık Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS programı kullanılarak, öğrencilerin devamsızlık eğilimlerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, fakülte türü, aylık harcamalar, hane geliri barınma durumu ve alttan ders alma gibi değişkenlerle ilişkisini belirlemek amacı ile t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler neticesinde öğrenci devamsızlıklarının arkasındaki değişkenler ve engeller ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, cinsiyet, sınıf düzeyi, fakülte türü, aylık harcamalar, hane geliri ve barınma durumu değişkenlerinin öğrencilerin devamsızlık eğilimleri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Ancak, barınma durumunu, sınıf düzeyi ve fakülte türünün öğrencilerin derslere katılımı ve devamsızlık eğilimleri üzerinde bazı etkileri olduğu tespit edilmiştir; özellikle kampüs dışında yaşayan öğrencilerin daha yüksek devamsızlık oranlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışma, mevcut literatüre katkıda bulunmakla birlikte, elde edilen sonuçların çeşitli faktörlerin öğrenci devamsızlıkları üzerindeki karmaşık etkileşimlerini yansıttığını ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçları, eğitim politikalarının ve uygulamalarının şekillendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitelersitesinin öğrenci devamsızlığını azaltmaya yönelik stratejiler geliştirirken, öğrencilerin yaşam koşulları ve sosyoekonomik durumlarını dikkate almaları gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the absenteeism trends of university students were examined. The universe of this quantitative research, which employs a descriptive survey model, consists of 20,996 students studying at Karamanoğlu Mehmetbey University during the 2023-2024 academic year. The sample group of the research comprises 1,455 students from different departments of Karamanoğlu Mehmetbey University. The“Absence Tendency Scale,”developed by Şimşek, Uğurlu, and Usta in 2016, and a personal information form were used as the data collection tools for the research. To analyze the collected data, SPSS software was used to conduct t-tests and ANOVA analyses to determine the relationship between students' absenteeism tendencies and variables such as gender, class level, type of faculty, monthly expenses, household income, housing situation, and taking courses from lower levels. The analyses revealed the variables and barriers behind student absenteeism. The research findings indicate that variables such as gender, class level, type of faculty, monthly expenses, household income, and housing situation do not have a significant impact on students' tendencies towards absenteeism. However, it has been identified that housing situation, class level, and type of faculty have some effects on students' participation in classes and absenteeism tendencies; particularly, students living off-campus have been found to have higher rates of absenteeism. The study contributes to the existing literature and demonstrates that the results reflect the complex interactions of various factors on student absenteeism. The results of the research play a significant role in shaping educational policies and practices. It is emphasized that universities should consider students' living conditions and socioeconomic statuses while developing strategies to reduce student absenteeism.