Üniversite hazırlık okulu öğrencilerinin akademik erteleme, motivasyon ve devamsızlık davranışları arasındaki ilişki
The relationship between academic procrastination, motivation and absenteeism behaviors of university preparation school students
- Tez No: 667625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYDOĞDU ÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde eğitim gören öğrencilerin akademik erteleme, akademik motivasyon ve devamsızlık tutum ve eğilimi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Bu araştırmada akademik erteleme, akademik motivasyon ve devamsızlık tutum ve eğilim değişkenlerinin arasındaki ilişkinin tespit edilmesi için ilişkisel model kullanılmıştır. Çalışmanın ana uygulama örneklemini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde öğrenim gören 399 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler Akademik Erteleme Ölçeği, Akademik Motivasyon Ölçeği, Okula Devam Tutumu Ölçeği ve Devamsızlık Eğilimi Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracıyla elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Ölçeklerin yapı geçerliliğinin sağlanmasında doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Söz konusu analizlerde AMOS 21 ve SPSS-20 programlarından faydalanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre genel olarak akademik motivasyon ölçeği X̄=5,01; akademik erteleme ölçeği X̄=2,67; okula devam tutumu ölçeği X̄=3,10 ve devamsızlık eğilim ölçeği X̄=2,78 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın dört temel değişkeni olan akademik motivasyon, akademik erteleme, okula devam tutumu ve devamsızlık eğilimi arasındaki ilişkilerin incelenmesine yönelik yapılan analizler sonucunda, akademik motivasyon ve akademik erteleme arasında negatif yönde ve çok zayıf düzeyde, akademik erteleme ve devamsızlık eğilimi arasında pozitif yönde ve çok zayıf düzeyde, akademik erteleme ve okula devam tutumu arasında negatif yönde ve zayıf düzeyde, akademik motivasyon ve okula devam tutumu arasında pozitif yönde ve çok zayıf düzeyde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonucunda öğrencilerin akademik motivasyon algılarının“oldukça uyuşuyor”, akademik erteleme eğilimi algılarının ise“bazen doğru/bazen yanlış”puan aralığında olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin devamsızlık davranışlarına bakıldığında ise, okula devam tutum ve eğilimleri ortalama düzeyde tespit edilmiştir. Araştırmada akademik erteleme, akademik motivasyon ve devamsızlık tutum ve eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi sonucunda akademik motivasyon düzeyi yüksek öğrencilerin daha az erteleme eğiliminde olduğu tespit edilmiştir. Devamsızlık yapan öğrencilerin akademik erteleme eğilimi düzeylerinin yüksek, akademik motivasyon düzeylerinin ise düşük olduğu görülmektedir. Bu araştırmada ele alınan dört temel değişkenin yaş, bölüm, hane geliri ve kalınan yer değişkenleri bağlamında gösterdikleri değişimlere dönük öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the relationships between academic procrastination, academic motivation and absenteeism attitude and tendency of university preparation school students. Method: In this research, relational model was used to determine the relationship between academic procrastination, academic motivation and absenteeism behaviors. The sample of the study consists of 399 university students who study at Osmangazi University Preparation School. In this study, the data were collected by the Academic Procrastination Scale, Academic Motivation Scale, Absenteeism Tendency Scale and Absenteeism Attitude Scale. Frequency, percentage, arithmetic mean, t-test, ANOVA, and correlation analyses were used for data analysis. Path analysis was used to verify the construct validity of the scales and to test the confirmatory factor analysis and the structural equation model. AMOS 21 and SPSS-20 programs were used in these analyzes. Results: According to the results of the analysis academic motivation scale is X̄=5,01; academic procrastination scale is X̄=2,67; absenteeism attitude scale is X̄=3,10; and absenteeism tendency scale is X̄=2,78. Results of the data analysis regarding the relationship among four basic variables showed that there are negative and too mild relationship between academic motivation and academic procrastination, positive and too mild relationship between academic procrastination and absenteeism tendency, negative and mild relationship between academic procrastination and absenteeism attitude, and positive and too mild relationship between academic motivation and absenteeism attitude. Conclusion and Suggestions: According to the results of the research, students' academic motivation levels are quite high and academic procrastination tendencies, absenteeism attitude and tendencies are moderate. Also, the relationships among academic procrastination, academic motivation and absenteeism attitude and tendency of university preparation school students were revealed in this study. In this context, the students whose academic motivation level is high are tend to procrastinate less. Students who are absent from school have higher academic procrastination tendency but lower academic motivation level. Some suggestions regarding the relationship between four basic variables and age, department, parental income, and resident place variables addressed in this study have been offered.