E-ticaret firmalarında müşteri memnuniyetinin ölçümü
Customer satisfaction analysis in online shopping
  1. Tez No: 892262
  2. Yazar: DİDEM ZAĞRALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada müşterilerin internet üzerinden yaptıkları alışverişlerdeki tutumları, alışveriş yapma alışkanlıkları ve alışveriş sırasında ve sonrasındaki davranışları incelenerek belirlenen kriterlere göre müşterilerin internet üzerindeki platformlardan gerçekleştirdikleri alışverişlerine dair memnuniyetleri analiz edilecektir. Çalışmanın amacı müşterilerin internet platformları üzerinden yaptıkları alışverişlerinde hangi kriterlere önem verdiği ve bu kriterleri nasıl önceliklendirdiklerinin anlaşılmasına yönelik bir araştırma yapmaktır. İnternet üzerinden alışveriş oldukça geniş bir kapsama sahiptir, bu kapsama birçok kategori dahil edilebilir ve bu kategorilerin birbirlerinden farklılaşan dinamikleri bulunmaktadır. Bu sebeple çalışma esnasında tüm kategoriler için genel bir literatür araştırması yapılmıştır fakat çalışmanın veri toplama ve analiz kısımlarında cep telefonu, bilgisayar, akıllı saat gibi insanların günlük yaşantılarında kullandıkları teknoloji ürünleri ele alınarak çalışma kapsamı daraltılmıştır ve bu kapsam üzerinden müşteri memnuniyetleri ve memnuniyete etki eden faktörler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, customers' attitudes, shopping habits and behavior during and after shopping will be examined and their satisfaction with their purchases from online platforms will be analyzed according to the determined criteria. The study aims to conduct research to understand which criteria customers attach importance to when shopping on Internet platforms and how they prioritize these criteria. Online shopping has a very wide scope, many categories can be included in this scope and these categories have dynamics that differ from each other. For this reason, general literature research was conducted for all categories during the study, but in the data collection and analysis parts of the study, the scope of the study was narrowed by considering the technology products that people use in their daily lives, such as mobile phones, computers and smart watches, and within this scope, customer satisfaction and factors affecting satisfaction were evaluated.