E-ticaret şirketlerinin web site performanslarının maxc ve coraso yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of website performance of e-commerce companies with maxc and coraso methods
- Tez No: 948496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde teknoloji ve teknolojik gelişmeler, iş dünyasının her alanında belirleyici bir faktör haline gelmiştir. Dijitalleşme sürecinin hız kazanmasıyla birlikte, e-ticaret, hem işletmeler hem de küresel ekonomiler için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Özellikle Türkiye gibi dinamik bir üretici ve tüketici kitlesine sahip ülkelerde, şirketlerin başarılarını belirleyen en kritik faktörlerden biri, e-ticaret web sitelerinin performansıdır. Bir e-ticaret web sitesinin performansı, şirketlerin müşteri memnuniyetini ve rekabet gücünü doğrudan etkiler. Bu bağlamda, firmaların e-ticaret sektöründe rekabet edebilmeleri için web sitelerini sürekli olarak güncellemeleri, performanslarını iyileştirmeleri ve teknolojik gelişmelere hızlı bir şekilde adapte olmaları zorunludur. Bu sebepten dolayı, bu çalışmanın hedef noktası Türkiye'deki çoğunlukla bilenen e-ticaret firmalarının web site performanslarını değerlendirmek ve bu performansları analiz ederek bir sonuca ulaşmaktır. Araştırmalar sonucunda Türkiye'de en çok faaliyet gösteren 25 e-ticaret firması belirlenip, bu e-ticaret firmalarının web site performanslarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Performans değerlendirmesi için 9(dokuz) adet kriter seçilmiştir. Çok kullanılan geleneksel hale gelmiş performans ölçüm yöntemleri çoğunlukla belli bir kritere odaklanırken, Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri daha kapsamlı bir analiz sunar. Seçilen kriterlerin değerlendirilmesi ve analiz edilmesinde ÇKKV yöntemlerinden MAXC ve CORASO yöntemlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology and technological developments have become a determining factor in every area of the business world. With the acceleration of the digitalization process, e-commerce has become an indispensable element for both businesses and global economies. Especially in countries with a dynamic producer and consumer base like Turkey, one of the most critical factors determining the success of companies is the performance of e-commerce websites. The performance of an e-commerce web site directly affects the customer satisfaction and competitiveness of companies. In this context, it is imperative for companies to constantly update their web sites, improve their performance and quickly adapt to technological developments in order to compete in the e-commerce sector. For this reason, the target point of this study is to evaluate the web site performances of mostly known e-commerce companies in Turkey and to reach a conclusion by analyzing these performances. As a result of the research, the 25 most active e-commerce companies in Turkey were determined and the web site performances of these e-commerce companies were aimed to be analyzed. 9 (nine) criteria were selected for performance evaluation. While the widely used traditional performance measurement methods mostly focus on a certain criterion, Multi-Criteria Decision Making methods provide a more comprehensive analysis. In the evaluation and analysis of the selected criteria, CORASO and MAXC methods were used.