Türk milli muay thai sporcularının duygu düzenleme ve psikolojik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between emotion regulation and psychological skills of Turkish national muay thai athletes
  1. Tez No: 892276
  2. Yazar: HÜSEYİN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk Milli Muay Thai sporcularının duygu düzenleme ve psikolojik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Genel tarama yöntemi ile gerçekleştirilen çalışmaya 101'i kadın, 237'si erkek olmak üzere toplam 338 sporcu iştirak etmiştir. Araştırma için gerekli olan veriler demografik bilgiler, duygu düzenleme ölçeği ile psikolojik becerileri değerlendirme ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmuş soru setleri formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım durumlarına çarpıklık-basıklık (skewness-kurtosis) değerleri dikkate alınmış ve normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda bağımsız örneklem T testi ve Oneway anova analizi uygulanmış ve gruplar arası farkın belirlenmesi için ise Post-hoc (LSD) analizi yapılmıştır. Ayrıca sporcularının duygu düzenleme ve psikolojik becerileri arasındaki ilişki için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between emotion regulation and psychological skills of Turkish National Muay Thai athletes. A total of 338 athletes, 101 of whom were female and 237 of whom were male, participated in the study conducted with the general survey method. The data required for the study were collected using a questionnaire form consisting of three parts: demographic information, emotion regulation scale and psychological skills assessment scale. SPSS 23.0 package program was used to analyze the data obtained. Skewness-kurtosis values were taken into consideration for the normal distribution of the data and it was determined that the data showed normal distribution. In this context, independent sample T test and Oneway anova analysis were applied and Post-hoc (LSD) analysis was performed to determine the difference between groups. In addition, Pearson correlation analysis was performed for the relationship between emotion regulation and psychological skills of athletes. In the statistical analysis and interpretations of the data, the significance level was taken as 0.05.