Postmodern sosyolojide Weber, Bourdieu ve Heidegger: Sübjektiviteyi kültür ve küreselleşme arasında yeniden düşünme yolunda
Weber, Bourdieu and Heidegger in Postmodern Sociology: On the Way Towards Rethinking Subjectivity between Culture and Globalization
  1. Tez No: 892277
  2. Yazar: SELİM ÇÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT GELEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu tezde, postmodern sosyoloji tartışmaları çerçevesinde, Weber, Bourdieu ve Heidegger'in bazı tarihsel ve sistematik görüşleri analiz edilecek ve yeniden değerlendirilecektir. Postmodern sosyal teori, özneye ait aklın ve dilin eleştirisini temel alan radikal bir rölativizm karakteri taşımaktadır. Araştırmada, bu postmodern tezler karşısında, Weber, Bourdieu ve Heidegger'in nasıl okunabileceği üzerine bir perspektif geliştirilmeye çalışılacaktır. İlk olarak, modern sosyolojinin kurucu babalarından biri olan Weber, Alman tarihselci geleneğinin değer temelli manevi romantisizmi ile Neo-Kantçı bilimsel nesnelciliğin eşsiz bir sentezine yönelik zengin sezgileriyle son derece verimli bir entellektüel arka plan sunmaktadır. İkinci olarak, Bourdieu bugün klasik sosyoloji ile çağdaş postmodern eleştiri arasında dünyada en çok referans verilen isimlerden biridir. Bourdieu'nün hayal bile edilemez provokasyonu veya“sürekli”katkısı, Le Sens Pratique'te kendi ifadesiyle hem“pozitivistik materyalizm”, hem de“entellektüalist idealizm”e karşıt olacak şekilde, habitusun“pratik teorisi”ndeki aşmanın refleksif epistemolojik mevzusuyla kritik bir şekilde ilişkilidir. Bourdieu'nün pratik teorisi, sorgulayıcı bir yaklaşımla da olsa, kendi üzerinde hem Fransız, hem de Alman kökenli derin etkiler taşımaktadır: Heidegger, Weber, Cassirer, Durkheim, Pascal ve Marx. Üçüncü olarak Heidegger, yirminci yüzyıl felsefesinde sübjektivitenin ve Nietzscheci nihilizmin en güçlü eleştirisini veya destrüksiyonunu yapan düşünür olarak dikkat çekmektedir. Bugün Amerika ve Avrupa'da Heidegger, Alman hermeneutik geleneği ile Fransız postyapısalcılığının tarihsel-libidinal materyalizmi arasında süregelen postmodernizm tartışmalarında son derece etkili olan bir isimdir. Buradaki amaç, daha önce esas olarak T. R. Schatzki, H. L. Dreyfus ve Gadamer tarafından ortaya konulan bu alandaki bazı çığır açıcı çalışmaların farklı boyutlarının yeniden keşfedilmesine dikkat çekmektir. Sonuç olarak, bu tezde, Weber, Bourdieu ve Heidegger'e yönelik olarak sübjektivite, kültür ve küreselleşmeyi vurgulayan bir bakış açısıyla, yeni bir yorum niyeti ifade edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyse and re-evaluate some of the historical and systematic views of Weber, Bourdieu and Heidegger in the context of postmodern sociological debates. Postmodern social theory is characterized by a radical relativism based on the critique of the subject's reason and language. In the study, we will try to develop a perspective on how Weber, Bourdieu and Heidegger can be read in the face of these postmodern theses. Firstly, as one of the founding fathers of modern sociology, Weber offers an extremely fruitful intellectual background in his rich insights to a unique synthesis of the value based spiritual romanticism of the German historicist tradition and the Neo-Kantian scientific objectivism. Secondly, Bourdieu is today one of the world's most referenced name between classical sociology and contemporary postmodern critique. Bourdieu's unimaginable provocation or“permanent”contribution is critically related to the reflective epistemological subject of overcoming habitus' practical theory, in his own words in Le Sens Pratique, in contrast to both“positivistic materialism”and“intellectualist idealism.”Bourdieu's practical theory interrogates both deep French and German influences on him: Heidegger, Weber, Cassirer, Durkheim, Pascal, and Marx. Thirdly, Heidegger draws attention as the thinker who has made the strongest criticism or destruction of subjectivity and Nietzschean nihilism in twentieth century philosophy. Today in America and Europe, Heidegger is an extremely influential name in the ongoing postmodernism debates between the German hermeneutic tradition and the French poststructuralist historical-libidinal materialism. The objective here is to highlight the rediscovery of different horizons on some of the seminal works in this field, previously delineated mainly by T. R. Schatzki, H. L. Dreyfus and Gadamer. Consequently, this thesis attempts to express a new interpretive intention towards Weber, Bourdieu and Heidegger from a perspective that emphasises subjectivity, culture and globalization.